6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мајка го пронашла својот изгубен син мртов во канал со помош на апликација

  Тежок ужас ја потресе мајката која го пронашла својот изгубен син мртов, неподвижен во ендек откако користела апликација за следење на iPhone. прифаќајте или враќајте...

  Врховен ги спасува Ахмети, Османи, Камчев, Ставрески, Милошоски, Бонева

  За видни функционери од поранешната власт, меѓу кои бегалецот Никола Груевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексминистрите Никола Тодоров, Миле Јанакиески и Антонијо Милошоски, ексградоначалникот на општина Карпош, Стевче Јакимовски, како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и вицепремиерот Бујар Османи, бизнисменот Орце Камчев, ексдиректорот на „Телеком“, Жарко Луковски, експратеничката Силвана Бонева и десетици други лица, паднаа истрагите кои ги отвори специјалното јавно обвинителство, по денешното начелно мислење на Врховниот суд.

  Освен тоа, неизвесна е судбината на обвиненијата за „Талир“ кои ги поднесе СЈО до кривичниот суд, како и низата предистражни постапки, меѓу кои за купопродажбата на акциите за „Фершпед“, за судијата Владимир Панчевски, за графичкиот центар, стечајот на МПМ, за обновата на албанскиот театар, „Диво Насеље“, случајот со убиството на Мартин Нешковски.

  Паѓа и една од најголемите предистражни постапки што се води во СЈО во последниве години за „Скопје 2014“, која по својот обем и комплексност ги надминуваше сите останати предмети во обвинителството. Предмет на интерес на специјалните јавни обвинители беа спомениците, градбите, постапките за јавни набавки и финансиските импликации од најлуксузниот проект на претходната власт.

  Во предистражна постапка е и случајот со агенцијата за обезбедување СГС, зад која, според прислушуваните материјали, се криеше поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков.

  Од инфографиците што ги подготви „Макфакс“ можат да се видат сите истражни постапки кои во моментов се водат во СЈО. Врховниот суд на општа седница денеска пресече дека СЈО не може да отвора истраги и да поднесува нови обвиненија по рокот од 18 месеци, по иницијативата на двајцата адвокати Боро Тасевски и Еленко Миланов.

  Правниците кои ги консултира „Макфакс“ објаснуваат дека сега истрагите може да ги преземат редовните обвинителства, но без бомбите, бидејќи редовните обвинителства немаат надлежност врз нив.

   

  Latest Posts

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мајка го пронашла својот изгубен син мртов во канал со помош на апликација

  Тежок ужас ја потресе мајката која го пронашла својот изгубен син мртов, неподвижен во ендек откако користела апликација за следење на iPhone. прифаќајте или враќајте...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.