6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Во водата за бришење подови додадете 1 лажица од овој зачин – подовите ќе блескаат

  Чистите и испрани подови не се само најдобриот начин да се ослободите од прашината и бактериите, туку и да створите пријатна и здрава атмосфера во домот во којшто живеете. Ништо помалку не е важна и енергијата на куќата која исто така треба периодично да се обработи.

  Затоа, потребно е да се воведе периодично чистење на подовите со сол. Солта ќе помогне да се исчисти нечистотијата од подот и истиот ќе го дезинфицира, но истовремено ќе создаде и добра аура на просторијата, особено кога е време во домот да се врати мирот, среќата и бериќетот.

  Во една канта ставете 10 литри вода и 1 супена лажица обична кујнска сол. Потоа отворете ги прозорите, бидејќи тоа ќе овозможи замена на енергиите: лошата излегува, а добрата енергија влегува внатр

  Натопете ја крпата и добро пребришете ги подовите. освен подните површини, можете да ги пребришите и полиците, масите, кваките и уредите кои ги имате дома. Солта која ја користите за чистење чувајте ја во посебен дел и никогаш не ја користете за солење на храната. Во продолжение прочитајте како да го вратите сјајот на подот:

  Сите гребаници од мебелот ќе исчезнат и ќе биде нов со само неколку мудроштини кои ги осмислиле досетливите луѓе. Ова се генијални досетки кои можат да ви заштедат многу пари.

  Гребаниците на дрвениот мебел, подот или на вратите се честа појава со која се соочува речиси секоја куќа. Во повеќето случаи гребаниците можат да се отстранат со помош на средства кои веќе ги имате во вашата кујна.

  Секако дека потешко е да се „маскира“ некое поголемо оштетување, но може да се направат да бидат помалку видливи и да не се првото нешто кое се забележува кога некој ќе влезе во просторијата. Еве неколку корисни методи за отстранување и „маскирање“ на греманиците од дрвениот мебел:

  I МЕТОД: Користете јатки од орев. Обичната јатка од орев е едноставно, а истовремено ефикасно решение за постоечките гребаници на дрвениот мебел и подот. Потребно е оревот да го излупите, а потоа да ги протриете со него оштетените места. Нема потреба да притискате силно зошто може да ја здробите јатката.

  Главната задача при триењето со јатката, е да се пополнат трагите на гребаницата со маслата кои ги содржи оревот. Откако ќе се засуши местото, греманиците ќе станат помалку видливи.

  II МЕТОД: Мешавина од маслиново масло и оцет. Оваа мешавина многу лесно се приготвува во домашни услови. Ќе ви бидат потребни една четвртина чаша бел оцет 9% и три четвртини чаша маслиново масло. Добро протресете ја содржината (најдобро во тегла со капак или шише), па со приготвениот раствор треба да се пребрижат сите гребаници и оштетени дело, па откако ќе се исуши да се исполира со сува памучна крпа.

  III МЕТОД: Обојте ги гребаниците со јод. Ако мебелот има темна боја, најлесниот и најбрзиот начин е да се премачкаат гребаниците со повидон јод. Во зависност од величината на гребаниците, треба да земете стапче за уши или стара четка за заби, да ја натопите во јодот и да ја истретирате оштетената површина.

  IV МЕТОД: Пополнете ги празнините со мајонез. Ако на дрвената површина не постојат само гребаници, туку има и помали пукнатини, тогаш најдобро е да користите мајонез. Пополнете ги со мајонез пукнатините, отстранете го вишокот и почекајте неколку денови.

  Поради фактот дека овој производ е богат со масла и протеини, дрвото ќе набубри, а пукнатината ќе се затвори. После тоа, отстранете ги остатоците од мајонез кои не се апсорбирале и исполирајте ја површината со сува памучна крпа.

  РЕЦЕПТ: Измешајте вода и винска киселина во однос 1:1. Течноста внимателно излејте ја по тепихот, па внимателно со крпа истријте ја дамката. Потоа наросете со сода бикарбона, изрибајте и оставете да отстои 5 минути. Со крпа соберете ја вишокот сода, а дамката исперете ја со детергент и вода.

  Одржувањето на ламинатот бара голема нега. Едноставно прво пребришете со влажна крпа натопена со вода, а потоа изгланцајте со специјално средство за ламинат, или пак некое средство за одржување мебел растворено со малку вода.

  Можете да користите и растворено млеко за тело или некое масло (само малку, не сакате да добиете лизгалица). Потоа изгланцајте со сува крпа, бидејќи претераната влага може да биде штетна за ламинатот.

  За да има пријатен мирис во просторијата, во водата или на крпата кога ќе гланцате, додајте неколку капки етерично масло од лаванда или некое друго масло по ваш избор.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.