6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Во водата за бришење подови додадете 1 лажица од овој зачин – подовите ќе блескаат

  Чистите и испрани подови не се само најдобриот начин да се ослободите од прашината и бактериите, туку и да створите пријатна и здрава атмосфера во домот во којшто живеете. Ништо помалку не е важна и енергијата на куќата која исто така треба периодично да се обработи.

  Затоа, потребно е да се воведе периодично чистење на подовите со сол. Солта ќе помогне да се исчисти нечистотијата од подот и истиот ќе го дезинфицира, но истовремено ќе создаде и добра аура на просторијата, особено кога е време во домот да се врати мирот, среќата и бериќетот.

  Во една канта ставете 10 литри вода и 1 супена лажица обична кујнска сол. Потоа отворете ги прозорите, бидејќи тоа ќе овозможи замена на енергиите: лошата излегува, а добрата енергија влегува внатр

  Натопете ја крпата и добро пребришете ги подовите. освен подните површини, можете да ги пребришите и полиците, масите, кваките и уредите кои ги имате дома. Солта која ја користите за чистење чувајте ја во посебен дел и никогаш не ја користете за солење на храната. Во продолжение прочитајте како да го вратите сјајот на подот:

  Сите гребаници од мебелот ќе исчезнат и ќе биде нов со само неколку мудроштини кои ги осмислиле досетливите луѓе. Ова се генијални досетки кои можат да ви заштедат многу пари.

  Гребаниците на дрвениот мебел, подот или на вратите се честа појава со која се соочува речиси секоја куќа. Во повеќето случаи гребаниците можат да се отстранат со помош на средства кои веќе ги имате во вашата кујна.

  Секако дека потешко е да се „маскира“ некое поголемо оштетување, но може да се направат да бидат помалку видливи и да не се првото нешто кое се забележува кога некој ќе влезе во просторијата. Еве неколку корисни методи за отстранување и „маскирање“ на греманиците од дрвениот мебел:

  I МЕТОД: Користете јатки од орев. Обичната јатка од орев е едноставно, а истовремено ефикасно решение за постоечките гребаници на дрвениот мебел и подот. Потребно е оревот да го излупите, а потоа да ги протриете со него оштетените места. Нема потреба да притискате силно зошто може да ја здробите јатката.

  Главната задача при триењето со јатката, е да се пополнат трагите на гребаницата со маслата кои ги содржи оревот. Откако ќе се засуши местото, греманиците ќе станат помалку видливи.

  II МЕТОД: Мешавина од маслиново масло и оцет. Оваа мешавина многу лесно се приготвува во домашни услови. Ќе ви бидат потребни една четвртина чаша бел оцет 9% и три четвртини чаша маслиново масло. Добро протресете ја содржината (најдобро во тегла со капак или шише), па со приготвениот раствор треба да се пребрижат сите гребаници и оштетени дело, па откако ќе се исуши да се исполира со сува памучна крпа.

  III МЕТОД: Обојте ги гребаниците со јод. Ако мебелот има темна боја, најлесниот и најбрзиот начин е да се премачкаат гребаниците со повидон јод. Во зависност од величината на гребаниците, треба да земете стапче за уши или стара четка за заби, да ја натопите во јодот и да ја истретирате оштетената површина.

  IV МЕТОД: Пополнете ги празнините со мајонез. Ако на дрвената површина не постојат само гребаници, туку има и помали пукнатини, тогаш најдобро е да користите мајонез. Пополнете ги со мајонез пукнатините, отстранете го вишокот и почекајте неколку денови.

  Поради фактот дека овој производ е богат со масла и протеини, дрвото ќе набубри, а пукнатината ќе се затвори. После тоа, отстранете ги остатоците од мајонез кои не се апсорбирале и исполирајте ја површината со сува памучна крпа.

  РЕЦЕПТ: Измешајте вода и винска киселина во однос 1:1. Течноста внимателно излејте ја по тепихот, па внимателно со крпа истријте ја дамката. Потоа наросете со сода бикарбона, изрибајте и оставете да отстои 5 минути. Со крпа соберете ја вишокот сода, а дамката исперете ја со детергент и вода.

  Одржувањето на ламинатот бара голема нега. Едноставно прво пребришете со влажна крпа натопена со вода, а потоа изгланцајте со специјално средство за ламинат, или пак некое средство за одржување мебел растворено со малку вода.

  Можете да користите и растворено млеко за тело или некое масло (само малку, не сакате да добиете лизгалица). Потоа изгланцајте со сува крпа, бидејќи претераната влага може да биде штетна за ламинатот.

  За да има пријатен мирис во просторијата, во водата или на крпата кога ќе гланцате, додајте неколку капки етерично масло од лаванда или некое друго масло по ваш избор.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.