6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Во аптека едно момче прашува: Тетко, на баба и треба лек, можеш ли да го измијам подот и да ми дадеш

  „Еј, зошто зјапаш во мене? Немаш и никогаш нема да имаш нема! Дебелното момче почна да го задева едно слабо момче, вртејќи ја новата играчка во неговите раце. “А ти, ти си дебел!” Да! – рече Влади, стеснувајќи ги очите презирно.

  „Завист и молчи“, ржеше дебелиот. – Тоа е затоа што секогаш имам деликатеси за јадење. Мајка ми ме храни со вкусна храна. Пита, пица, шницли, а баба ти само ти дава коски да глодаш – додава момчето и се смее.

  Влади ги стисна усните и веднаш поцрвене. Момчето пораснало со баба му, не ја познавал мајка си. Беше јасно дека кутрата старица едвај врзувала крај со крај. Баба беше многу стара, едвај можеше да оди, па Влади мораше се да носи на своите кревки раменици.

  „И кога ќе умре баба ти, ќе те пратат во сиропиталиште“. Еве каде ќе живеете – Дебелиот се повеќе го провоцира момчето. – Како знаеш? Влади се запрепасти и трепна.
  „Ми кажа мајка ми“, рече суво дебелото момче, извади бонбона од џебот и силно удирајќи со неа.

  Влади повеќе не можел да слушне што му зборува момчето, но бил шокиран од веста. Момчето побрзало дома да ја земе количката што ја нашол во ѓубрето. Попатно размислуваше како ќе биде сам, без баба му, непотребен и неразбран од никого.

  „Бабо, уште ќе живееш, нели? Момчето истрчало во куќата, со солзи од лицето. Старицата стана од креветот и седна на работ. „Владка, што има внуче? Каде одиш? – додаде бабата и гласно се накашла. Влади ја погледнал и сфатил дека баба му е многу болна. Таа почна многу да кашла, едвај станувајќи од креветот. Но, немаше пари за медицинска нега, особено што тие сè уште должеа пари во блиската продавница.

  Влади застана пред старото огледало во ходникот и гласно рече: – Јас можам!

  Неколку минути подоцна стоел во аптеката.

  „Госпоѓо, дозволете ми да ви го измијам подот! На баба ми и требаaт лекарства. Таа ќе умре без нив, а мене ќе ме пратат во сиропиталиште – се пожали Влади едвај задржувајќи ги солзите. „Излегувај одовде, проси на друго место! Оди си! Аптекарката налутено ја сврте раката. “Оди на друго место!”

  „Кој ти дозволува да зборуваш со дете така? – интервенирала млада жена која цело време стоела покрај прозорецот. Фармацевтот веднаш се засрамила и почнала да се извинува. „Што не е во ред со баба ти? Прашала госпоѓата. „Таа е болна, кашла“, рече момчето со натрупани усни. „Сега ќе купиме се што и треба“, рекла жената и почнала да му кажува на аптекарката зборови непознати за Влади.

  Старицата пополека оздравела, а непознатата госпоѓа често ги посетувала и момчето и неговата баба. Кога бабата си заминала, жената го посвоила детето кое тогаш било многу навикнато на неа. Оваа жена бев јас.

  Влади веќе има дваесет и пет години. Студира за доктор и многу внимателно се однесува со постарите!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.