6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Во Анкара се гради најголемиот забавен парк во Европа, опозицијата обвинува дека е опасен за живот

  „Анкапарк“ − гигантскиот забавен парк кој напролет ќе биде отворен во главниот град на Турција стана тема на критиките на опозицијата упатени кон власта, пред пролетните локални избори кои ќе се одржат на 31 март годинава во Турција.

  Џем Узан, генералниот директор на градското претпријатие што управува со, како што го нарекува најголемиот тематски парк во Европа, во изјавата за агенцијата „Анадолу“ изрази надеж дека нема да се доцни со отворање на објектот кој поседува вкупно 2 илјади и 117 „играчки“ (рекреативно-забавни елементи) за разлика од европските во кои нивниот број изнесува најмногу 90. Според Узан, деновиве се работи на отстранување на некои недостатоци во инфраструктурата и елементите за забава и дека наскоро ќе започнат последните тестови на гигантските забавни „играчки“ од страна на меѓународната стручна фирма „ТУВ“ со седиште во Германија.

  Токму овие изјави на Узан повторно ги предизвикаа реакциите на опозицијата. Пратеничката на најголемата опозициска партија во земјата ЏХП (Републиканската Народна Партија на Кемал Киличдаролу) од Анкара, Гамзе Ташчиер, поднесе интерпелација во парламентот за „Анкапарк“ тврдејќи дека одредена фирма од Кина утврдила ризици по животот на посетителите на паркот и истакна дека Анкарците во еден незавршен објект во име на политички шоу ќе бидат користени како заморчиња само тој да биде отворен пред локалните избори. Таа побара од министерот за Екологија и урбанизам, Мурат Курум, меѓу другото, да одговори и на нејзиното прашање дали е точно дека откако паркот и покрај сите ризици ќе биде отворен пред локалните избори на 31 март годинава потоа, повторно ќе се оди на поправања на недостатоците. Ташчиер подвлече дека изградувајќи го паркот на плацот на Шумарската фарма, подарок на Ататурк на Анкарците, и трошејќи милијарди лири на жителите на престолнината, освен што е причинета материјална и нематеријална штета сега на тоа се додава и животна опасност најмногу за децата и сето тоа во име на политичко шоу на владеачката АКП (Партијата на правдата и просперитетот на Реџеп Тајип Ердоан).

  На овие напади на пратеничката од опозицијата преку својот профил на „твитер“ се огласи поранешниот градоначалник на Анкара, Мелих Ѓокчек, кој во 2013 го постави камен-темелникот на „Анкапарк“, напаѓајќи ја опозицијата дека почнала да паничи притоа порачувајќи ѝ на пратеничката Ташчиер дека „ќе пукне од инает кога ќе дојде да го посети паркот“. Ѓокчек порано имаше соопштено дека изградбата на забавно-рекреативниот парк чинела околу 450 милиони долари кои биле средства на граѓаните.

  Минатата година, Мухарем Инџе, претседателскиот кандидат на опозициската Републиканската народна партија (ЏХП) на претседателските избори од 24 јуни 2018, ја критикуваше оваа инвестиција напаѓајќи ја владата дека практиката на ограбување на јавните извори од страна на лошата власт ги зафатила и нејзините општини. „Зад денешните економски проблеми стојат ваквите лоши потези поради кои расте инфлацијата и девизниот курс, а паѓа националниот приход и се осиромашува народот“, објави тогаш Инџе на својот „твитер“ профил.

  На нападите на опозицијата дека со брзање објектот да се стави во употреба се ставаат во опасност и животите на граѓаните, генералниот директор на „Анкапарк“ Џем Узан одговара дека 90 отсто од гигантските забавни елементи се купени од европски фирми, а само 10 отсто од елементите како панорамското тркало и рингишпилот се со потекло од Турција и Кина, додавајќи дека контролата на објектите со сите потребни сертификати ја изведува меѓународната стручна фирма „ТУВ“.

  „Анкапарк“, кој е во сопственост на анкарската општина, се простира на површина од 1 милион 400 илјади метри квадратни, а со покриениот простор од 130 илјади метри квадратни ќе биде активен 12 месеци во годината. Тендерот за „Анкапарк“ го добија 3 турски и една кинеска фирма со право да го водат изнајмениот објект во наредните 29 години. Поради ова, се очекува кинескиот партнер во новата туристичка атракција на Анкара да привлече околу 500 илјади кинески туристи, но исто така се цели и кон привлекување на голем број туристи од Блискиот Исток и Русија што ќе биде додатен импулс за туризмот во турската престолнина со што, според Узан, ќе се придонесе за зголемување на благосостојбата на нејзините жители.

  Освен забавниот дел, комплексот има и 100 продавници, посебни простории за роденденски и други забави и јапонски, кинески и италијански ресторани, но основна тема врз која е работено е османлиската, во склоп на која ќе бидат опфатени речиси сите специјалитети од турската кујна. Влезницата во паркот ќе изнесува 25 турски лири или околу 4 евра.

  Асуде А. Кочан

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.