6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Во Анкара се гради најголемиот забавен парк во Европа, опозицијата обвинува дека е опасен за живот

  „Анкапарк“ − гигантскиот забавен парк кој напролет ќе биде отворен во главниот град на Турција стана тема на критиките на опозицијата упатени кон власта, пред пролетните локални избори кои ќе се одржат на 31 март годинава во Турција.

  Џем Узан, генералниот директор на градското претпријатие што управува со, како што го нарекува најголемиот тематски парк во Европа, во изјавата за агенцијата „Анадолу“ изрази надеж дека нема да се доцни со отворање на објектот кој поседува вкупно 2 илјади и 117 „играчки“ (рекреативно-забавни елементи) за разлика од европските во кои нивниот број изнесува најмногу 90. Според Узан, деновиве се работи на отстранување на некои недостатоци во инфраструктурата и елементите за забава и дека наскоро ќе започнат последните тестови на гигантските забавни „играчки“ од страна на меѓународната стручна фирма „ТУВ“ со седиште во Германија.

  Токму овие изјави на Узан повторно ги предизвикаа реакциите на опозицијата. Пратеничката на најголемата опозициска партија во земјата ЏХП (Републиканската Народна Партија на Кемал Киличдаролу) од Анкара, Гамзе Ташчиер, поднесе интерпелација во парламентот за „Анкапарк“ тврдејќи дека одредена фирма од Кина утврдила ризици по животот на посетителите на паркот и истакна дека Анкарците во еден незавршен објект во име на политички шоу ќе бидат користени како заморчиња само тој да биде отворен пред локалните избори. Таа побара од министерот за Екологија и урбанизам, Мурат Курум, меѓу другото, да одговори и на нејзиното прашање дали е точно дека откако паркот и покрај сите ризици ќе биде отворен пред локалните избори на 31 март годинава потоа, повторно ќе се оди на поправања на недостатоците. Ташчиер подвлече дека изградувајќи го паркот на плацот на Шумарската фарма, подарок на Ататурк на Анкарците, и трошејќи милијарди лири на жителите на престолнината, освен што е причинета материјална и нематеријална штета сега на тоа се додава и животна опасност најмногу за децата и сето тоа во име на политичко шоу на владеачката АКП (Партијата на правдата и просперитетот на Реџеп Тајип Ердоан).

  На овие напади на пратеничката од опозицијата преку својот профил на „твитер“ се огласи поранешниот градоначалник на Анкара, Мелих Ѓокчек, кој во 2013 го постави камен-темелникот на „Анкапарк“, напаѓајќи ја опозицијата дека почнала да паничи притоа порачувајќи ѝ на пратеничката Ташчиер дека „ќе пукне од инает кога ќе дојде да го посети паркот“. Ѓокчек порано имаше соопштено дека изградбата на забавно-рекреативниот парк чинела околу 450 милиони долари кои биле средства на граѓаните.

  Минатата година, Мухарем Инџе, претседателскиот кандидат на опозициската Републиканската народна партија (ЏХП) на претседателските избори од 24 јуни 2018, ја критикуваше оваа инвестиција напаѓајќи ја владата дека практиката на ограбување на јавните извори од страна на лошата власт ги зафатила и нејзините општини. „Зад денешните економски проблеми стојат ваквите лоши потези поради кои расте инфлацијата и девизниот курс, а паѓа националниот приход и се осиромашува народот“, објави тогаш Инџе на својот „твитер“ профил.

  На нападите на опозицијата дека со брзање објектот да се стави во употреба се ставаат во опасност и животите на граѓаните, генералниот директор на „Анкапарк“ Џем Узан одговара дека 90 отсто од гигантските забавни елементи се купени од европски фирми, а само 10 отсто од елементите како панорамското тркало и рингишпилот се со потекло од Турција и Кина, додавајќи дека контролата на објектите со сите потребни сертификати ја изведува меѓународната стручна фирма „ТУВ“.

  „Анкапарк“, кој е во сопственост на анкарската општина, се простира на површина од 1 милион 400 илјади метри квадратни, а со покриениот простор од 130 илјади метри квадратни ќе биде активен 12 месеци во годината. Тендерот за „Анкапарк“ го добија 3 турски и една кинеска фирма со право да го водат изнајмениот објект во наредните 29 години. Поради ова, се очекува кинескиот партнер во новата туристичка атракција на Анкара да привлече околу 500 илјади кинески туристи, но исто така се цели и кон привлекување на голем број туристи од Блискиот Исток и Русија што ќе биде додатен импулс за туризмот во турската престолнина со што, според Узан, ќе се придонесе за зголемување на благосостојбата на нејзините жители.

  Освен забавниот дел, комплексот има и 100 продавници, посебни простории за роденденски и други забави и јапонски, кинески и италијански ресторани, но основна тема врз која е работено е османлиската, во склоп на која ќе бидат опфатени речиси сите специјалитети од турската кујна. Влезницата во паркот ќе изнесува 25 турски лири или околу 4 евра.

  Асуде А. Кочан

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.