6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Во Австралија температури до 50 степени, угинаа повеќе од милион риби

  Додека делови на Европа се борат со рекордни снежни наноси, австралиските власти ги предупредија граѓаните да не престојуваат на отворено поради рекордно високите температури во некои делови од земјата кои ќе се задржат, па дури и ќе бидат во пораст во следните неколку денови.

  Во делови од најнаселената сојузна држава Нов Јужен Велс и во делови од Западна Австралија забележани се ноќни рекордни температури од 33 степени Целзиусови, а максималната дневна температура може да достигне и повеќе од 45 степени во делови на Нов Јужен Велс, Јужна Австралија и Викторија, објави државниот метеоролошки завод.

  „Избегнувајте физичка активност и пијте многу течности – тоа е од клучно значење во овој момент“, вели Ричард Брум, директор за здравство и животна средина во Владата на сојузната држава Нов Јужен Велс.

  Во градот Марбел Бар беа измерени дури 49,3 степени.

  Невообичаено високите температури дополнително го исцрпуваат земјоделството што се опоравува од сушната година.

  Австралија, четвртиот најголем извозник на пченица во светот забележа најнизок принос на оваа култура во последните десет години, токму поради сушата.

  The @AustralianOpen starts on Monday and it is looking exceptionally hot – this could impact both players and spectators#AustralianOpen2019 #AustralianOpen #AusOpen pic.twitter.com/dmLdmIbDdf

  — Met Office (@metoffice) January 13, 2019

  Поради невообичаено сувото време и високите температури, зголемен е и ризикот од пожари.

  Минатата година, пожарникарите се бореа со повеќе од сто пожари по должината на североисточниот брег, предизвикани од високите температури.

  Поради екстремно високите температури, на брегот во југиосточниот дел на земјата се насукаа повеќе од милион риби, а експертите сметаат дека состојбата ќе се влоши во наредните денови. Се очекува дека топлотниот бран ќе трае најмалку уште една недела.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.