6 C
Skopje
петок, септември 22, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Возачот на автобусот ја затворил вратата пред момчето со аутизам: Тогаш се појавил „ангел“ да му помогне

  Возачот на автобусот ја затворил вратата пред носот на момче со аутизам. Но, сето тоа го видел „ангел“ кој решил да му помогне.

  Кели МекЕват (38) од Ливерпул, објави на локална група на Фејсбук дека се обидува да најде „жена ангел“ кој му помага на нејзиниот аутистичен син Нејтан на пат кон училиште.

  Имено, мајката била воодушевена од љубезен странец кој му помогнал на нејзиниот 12-годишен син на автобуската станица.

  Откако се поздравил со својата мајка, Нејтан пристигнал на автобуската станица каде веќе имало училишен автобус. Кели тврди дека тропнал на страната на автобусот, но возачот го игнорирал, излетал и го оставил нејзиниот син.

  Момчето било вознемирено бидејќи не се качило во училишниот автобус
  Натан, кој има аутизам, тогаш станал во паника и вознемирен, пренесува Liverpool Echo .

  – Во својот училишен автобус отиде како и обично, а возачот не го чекаше. Натан почна да го фаќа паника, многу е вознемирен поради аутизмот и кога се вознемири обидувајќи се да сфати што да прави, сопругата му пријде и разговараше со него – изјавила Кели.

  Во таа прилика му дала две фунти за да го плати автобусот на редовна линија и да стигне до училиште.

  – Нејтан ми се јави и ми кажа што се случило. Ме праша дали може да има јавен автобус и јас бев нервозна бидејќи никогаш не користел јавен превоз освен училишниот автобус. Го прашав дали знае каде да слезе и тој знаеше. Првпат дошол сам на училиште – рекла таа, а потоа и се заблагодарила на непозната жена.

  „Не можам доволно да и се заблагодарам на дамата за она што го направи. Неверојатно е да се знае дека луѓето се таму за да му помогнат на моето момче кога му треба. Сакам само да и се заблагодарам и да кажам дека нема поим како тоа ќе придонесе за неговата самодоверба и независност. Вие сте апсолутен ангел – изјавила Кели.

  Наскоро една госпоѓа се јавила да му помогне на момчето

  – О, ова бев јас… Цел ден мислев на него. Се обидов да го запрам автобусот кога го видов како трча, но автобусот само што тргна. Видов дека е во паника и пресреќна сум што безбедно стигна на училиште. Разговарав малку со него, тој е прекрасно момче и толку многу ме потсетува на мојот син кој е на иста возраст. Мило ми е што е добро – изјави Памела.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.