6 C
Skopje
среда, март 22, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Од вистински живот: Ја повикав 5 години подоцна. На мое најголемо чудење, таа го крена телефонот како да ме очекуваше

  Ја повикав 5 години подоцна. Доволно чудно, таа не го смени бројот, како да ме очекуваше. Кога го зедов телефонот, се тресев. Нејзиниот глас беше...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Владо Илиевски: МКФ создава хаос

  Македонската кошаркарска легенда и кандидат за претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Владо Илиевски, оценува дека сегашното водство на МКФ, предводено од претседателот Петар Наумоски, создава хаос во младинските кошаркарски категории со нетранспарентната распределба на средствата.

  Агенцијата за млади и спорт доделува средства за екипи што се пласирани од првото до четвртото место во сите младински категории, но Владо Илиевски тврди дека МКФ ги распределува средствата по своја желба и без никаков критериум.

  „Најмногу пари се распределуваат во М20, која МКФ не ја води под младински категории. Во М20 пласманот е Работнички, Вардар, Академија ФМП, Карпош Соколи. Претпоставувам дека поради купување гласови таму се доделени најмногу средства, односно тоа се четири гласа“, вели Илиевски за „Топспорт“.

  Спорно за Илиевски е тоа што МКФ, М20 на својата официјална интернет-страница не ја води како младинска лига.

  „Најмногу пари му се даваат на Вардар – 400.000 денари, на Карпош Соколи – 300.000, Академија ФМП – 240.000 и Работнички – 200.000 денари“.

  Противкандидатот на Петар Наумовски на вонредното Собрание на МКФ прашува зошто Карпош Соколи и Академија ФМП добиваат повеќе пари од екипите што остваруваат забележителни резултати во младинските категории, односно во М12, М14, М15, М16 и М18.

  „Во овие категории има екипи кои играле на три или четири завршни турнири, а доделени им се по 100.000 денари. На пример Феникс играл финале во М16, а ја освоил титулата во М14. Партизан Водно санс е трет во М12, втор во М14, во М16 игра со две генерации на фајнал-фор и го освојува третото и четвртото место и тие добиваат само по 100.000 денари. Слично е со МЗТ, а добива само 200.000 денари“, дополнува Илиевски.

  Latest Posts

  Од вистински живот: Ја повикав 5 години подоцна. На мое најголемо чудење, таа го крена телефонот како да ме очекуваше

  Ја повикав 5 години подоцна. Доволно чудно, таа не го смени бројот, како да ме очекуваше. Кога го зедов телефонот, се тресев. Нејзиниот глас беше...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.