6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Владата се огласи откако излезе информација дека Заев ќе поднесе оставка ако не добиеме датум за преговори со ЕУ

  Портпаролот на Владата, Миле Бошњакоки ја демантираше изјавата на косовскиот новинар Батон Хаџиу од телевизијата „Клан косова“ според кого премиерот Заев во Берлин рекол дека доколку Република Северна Македонија не добие датум за да започне преговори со Еу ќе поднесе оставка.

  -Информацијата не е вистинита, не постои изјава на премиерот Заев со ваква содржина – напиша Бошњаковски на фејсбук.

  Прочитајте повеќе: Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, за ТВ21 вели дека на билатералните средби на Самитот во Берлин зборувале за прашањето за добивање на датум. По позитивниот извештај на Европската комисија за напредок, Османи се надева дека јуни ќе биде одлучувачки како неопходен месец за зачувување на позитивната атмосфера во регионот. По изборите во Европскиот парламент, вели дека земјите членки треба да го одржат ветувањето, со цел да го чуваат нивниот кредибилитет.

  -Јас мислам дека ако се тргне јуни, или оваа година за започнување на преговорите, целиот процес може да колабира, вклучувајќи го и Преспанскиот договор, динамиката на реформите и меѓуетничките односи. Затоа многу е важно земјите-членки да бидат доследни на договорот кој го имаме доколку ги исполниме нашите обврски. И ЕУ треба да ги исполни нејзините обврски бидејќи под овој принцип се базира кредибилитетот на ЕУ-изјави Османи.

  Османи рече дека канцеларката Меркел ѝ препорачала на делегацијата на Македонија да разговараат со пратениците на германскиот Бундестаг, за и покрај ограниченото време да ги убедат да најдат простор во нивната агенда за да го разгледаат Извештајот за напредокот, кој ќе се објави на крајот на мај. Но, доколку Германија претставува техничка пречка за Македонија, што тогаш со Франција која е скептична за проширувањето на ЕУ?

  -Јас сум оптимист дека Франција и Холандија нема да бидат пречка на Северна Македонија во овој правец. Хипотетичка варијанта, која засега е само хипотетичка – доколку двете земји се оценат заедно, Албанија и Македонија, и доколку некоја од земјите -членки се двоуми за една од земјите, тогаш другата земја може да биде колатерална штета, но јас сметам дека оценувањето треба да биде индивидуално-вели Османи.

  Коментирајќи ја одлуката на Франција за изготвување своја Стратегија за Западен Балкан, Османи рече дека оваа стратегија доаѓа по меѓуинституционалната анализа во Париз, каде заклучокот бил дека Франција не е доволно присутна на Балкан. Затоа вицепремиерот на ова гледа како на враќање на фокусот на Балканот, што ќе биде во корист на земјите кои не се членки на Унијата.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.