6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Витамините од Б-групата го намалуваат штетното дејство од загадениот воздух

  Се проценува дека на годишно ниво загаденоста на воздухот е одговорна за 3,7 милиони случаи на предвремена смрт во светот.

  Меѓутоа, неодамнешната студија на американските истражувачи покажа дека со консумирање на витаминот Б-комплекс се намалуваат здравствените тегоби што ги предизвикува загадувањето на воздухот.

  Резултатите покажале дека овие витамини ги намалуваат негативните ефекти од загадувањето врз срцевиот ритам, како и уништувањето на белите крвни зрнца.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.