6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вие не сте мои родители. Да ме вратите ..

  Камерон Меколи е роден во близина на Глазгов во 2000 година. Неколку години подоцна, неговото семејство се преселило во градот. И некаде во тоа време неговата мајка Норма почна да забележува дека нејзиниот син зборува чудни работи.

  Тој рече дека неговиот вистински дом е на островот Бара, кој е дел од архипелагот Надворешни Хебриди – не е далеку од брегот на Шкотска. Денес на островот живеат околу 1000 жители, но самите Маколеј никогаш не биле таму и момчето не може ни да знае за неговото постоење.

  Како што Камерон старееше, тој почна да го спомнува островот се повеќе и повеќе. И на три години даде изјава која ги шокираше неговите родители:
  – Вие не сте мои родители. Сакам да одам во Бара и да се вратам кај моето вистинско семејство.

  Камерон рече дека неговиот „вистински“ татко се викал Шон Робертсон, а тој бил морнар и рибар. Често од брегот му носеше прекрасни школки, со кои момчето сакаше да си игра.

  А неговата „мајка“, која живеела на Бара, имала долга кафена коса, која ја скратила откако сопругот не се вратил од морето. Имал тројца браќа и три сестри, од кои едната се викала Линдзи. Тој беше најмалото дете во семејството.

  Камерон раскажал и за големо црно куче со бело крзно на градите кое ја чувало нивната куќа. Според него, сите тие живееле во голема бела куќа составена од неколку соби.

  Еднаш стоеше покрај стрмниот брег. Камерон се сети како се искачи на карпата за да стигне до плажата. Таму сакал да се натпреварува со соседот кој му бил најдобар пријател.

  Минат живот
  Кога Камерон го прашале за времето во кое живеел, тој се мачел да одговори, велејќи дека таму никој не зборувал за такви работи – „само живеевме и бевме среќни“.

  Камерон исто така тврдеше дека пораснал на островот. Иако овие сеќавања беа многу понејасни и пофрагментарни: или стрижеше овци во штала, или пловел некаде во чамец. Момчето спомнало и убава русокоса девојка која му станала сопруга.

  Камерон никогаш не зборувал за неговата смрт во минатиот живот. Тој само рече:
  – Поминав низ дупката што е поврзана со Белата куќа, а потоа завршив во рацете на Норма. Бев на Бара и потоа во еден момент бев тука.

  Документарецот
  Во 2006 година, една шкотска телевизиска компанија сними документарен филм за реинкарнација. Филмската екипа ја советуваше Жан Такер, еден од британските пионери во оваа област. Тој слушнал за приказната на Камерон Меколи и понудил да раскаже за тоа.

  Родителите на момчето дале дозвола за снимање, а продуцентите на филмот ја додале приказната на Камерон во филмот. Како резултат на тоа, тој стана главен лик на публикацијата „Извонредни луѓе – момчето што живееше порано“.

  Филмот се покажа доста интересен и нагласува дека во минатиот живот момчето живеело во 60-тите години, иако првично Камерон не кажал ништо за времето.

  Патување на островот
  „Вие не сте мои родители. Врати ме назад’ 2
  Камерон во домот во кој се сеќава дека живеел порано. Извор: Извонредни луѓе/Јутјуб
  Во филмот, Камерон, неговата мајка и водителот патуваат на островот Бара. Додека авионот слетува, момчето среќно и вели на Норма:
  – Ти реков дека е реално. Дома сум.

  Додека бил на островот, Камерон се сетил на многу повеќе детали за неговиот минат живот и фактот дека нивната куќа имала три тоалети. Затоа, локалниот историчар по име Калум Мекнил претпоставил дека станува збор за 60-тите години на минатиот век.

  Мекнил го потврди и постоењето на Шон Робертсон. Но, според достапните записи, лице со ова име и презиме живеело на островот во 1930-тите. Исто така, беше откриено дека потомците на Шон Робертсон живееле во голема бела куќа на северниот крај на островот. Имаше карпа и плажа – сè, како што рече Камерон.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.