6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Видови алкохолни пијалаци добри за здравјето и еден што не треба да го пиете

  Алкохолот некогаш се користел за медицински цели, но луѓето почнале да го злоупотребуваат со текот на времето и како резултат на тоа се појавија многу проблеми.
  Меѓу нив се и семејното насилство и сообраќајните незгоди. Но, постојат видови алкохол што му користат на организмот во умерени количини.

  Шампањот содржи многу малку калории и ги подобрува когнитивните вештини и е корисен за здравјето на човечкиот мозок.

  Сувото вино, црвено и бело, содржи многу малку шеќер и не остава сладок вкус во устата. Таквите вина се одлична опција за време на празниците.

  Црвеното вино е познато по многуте позитивни ефекти врз здравјето. Треба да се пие во умерени количини, но исто така треба да се има предвид фактот дека неговите добри страни не може целосно да се искористат ако не вежбате редовно, не спиете добро и не знаете како да се справите со стресот. Ова исто така важи и за повеќето други алкохолни пијалаци.

  Вискито е пијалак што содржи антиоксиданси и се покажа дека го забавува стареењето и има позитивен ефект врз здравјето на косата. Но, ако консумирате повеќе од 30 мл одеднаш или го разредите со газиран пијалак, ќе го уништите неговиот позитивен ефект.

  Коњакот можете да го пиете ако избегнувате јаглеродни хидрати, а експертите велат дека е добар за белите дробови.

  Треба да се нагласи дека секој алкохолен пијалак може да биде штетен за здравјето ако прекумерно се зема. Исто така, коктелите треба да се избегнуваат, полни се со шеќер и претставуваат најлош вид пијалак. Експертите советуваат да не мешате алкохол со газирани пијалаци бидејќи шеќерот ги прави нездрави.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.