6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  (Видео) Шекеринска – Димитров: Договорот од Преспа стана најважната европска приказна

  Заменик-претседателката во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска одржаа заедничка прес-конференција, веднаш откако на денешната седница на Владата помина точката информација за извршување на договорот од Преспа.

  Со одлуките поврзани со имплементацијата на одредбите од преспанскиот договор се предвидува сет од мерки и активности што треба да ги преземе Владата на РМ, како и сите други органи на државната управа и сите државни институции, а кои произлегуваат од усвоените амандмани на Уставот на Република Македонија и кои ќе стапат на сила седум дена по влегувањето во сила, односно веднаш по ратификацијата на Протоколот за пристапување на нашата земја во НАТО од страна на Грција, и кои ја регулираат употребата на новото уставно име согласно амандманите.

  „Ова е новата реалност во нашата земја што дојде како вистински акт на патриотизам и во Скопје и во Атина, и со кој пратениците во двата парламента, како и огромното мнозинство од народите во двете земји промовираа политика на 21 век“, изјави Шекеринска.

  „До пред година и пол, секој пат кога ќе се спомнеше нашата држава, асоцијацијата во Брисел и во сите европски престолнини беше хаос, криминал, замолчени медиуми, заробена држава, политички дури и физички пресметки помеѓу политички неистомисленици. Денеска асоцијацијата е сосема променета. Денеска асоцијацијата што се случи во изминатиов период е нова перспектива, постабилна и побезбедна држава, постабилен Балкан, слободни и критични медиуми, слободна критичка мисла, сигурни инвестиции и во правна и безбедносна смисла, нова 30-та членка на НАТО, земја која ќе ги почне преговорите со Европската Унија”, истакна министерката Шекеринска.

  Османи во оваа насока ги пренесе пораките од неговите средби со европските дипломати и лидери на земјите членки на ЕУ и нагласи дека на договорот од Преспа гледа како на дипломатско чудо, кое не само што ги отвора нашите европски перспективи, не само што има влијание врз целиот регион туку за нив Македонија во моментов претставува и една од најважните европски приказни, вистински репрезент на трансформативната моќ на европската идеја.

  Од држава во која МВР беше претворено во партиски штаб и центар за прислушување, станавме држава која е во процес на сериозни реформи на безбедносните служби и во која веќе нема нелегално прислушување, рече во своето обраќање пред новинарите министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, и истакна дека Владата останува максимално посветена на реформите во сите области што како приоритет ни претстојат до извештајот за напредокот на нашата земја во април оваа година.

  Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, пред медиумските претставници на прес-конференцијата истакна дека лидерите на двете земји, на Република Грција и на Република Македонија, како и пратениците и народите што го поддржаа договорот поместија планина и заедно покажаа дека можеме да создадеме и иднина, учејќи од историјата.

  „Отвораме едно ново, евро-атлантско поглавје и ја поставуваме последната цигла во куќата што почнавме одамна да ја градиме. Најдовме заеднички јазик со нашите соседи од Грција, како два вистински европски соседи. Убедени сме дека со мудра политика и добра волја и најострите противници од двете страни за некоја година ќе се прашуваат зошто толку време ни требаше да го решиме проблемот“, рече министерот Димитров и накратко ги објасни основните контури на обврските што се утврдени во информација за извршување на договорот од Преспа, а кои произлегуваат од усвоените амандмани на Уставот на Република Македонија и кои ќе стапат на сила седум дена по влегувањето во сила, односно веднаш по ратификацијата на протоколот за пристапување на нашата земја во НАТО од страна на Република Грција, и кои ја регулираат употребата на новото уставно име, Република Северна Македонија, согласно амандманите.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.