6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Фламингата во Албанија привлекуваат сѐ повеќе туристи

  Албанските лагуни Караваста, Нарта, а сѐ почесто и Куна Вејн, се полни со фламинга поради што бројот на посетители на овие крајбрежни места е зголемен, пишува агенцијата АТА.

  Лагуната Нарта е позната и со името Куќа за фламингата поради нејзината географска локација и длабочина на водата, соопшти агенцијата.

  Разиграните фламинга претставуваат природен спектакл за локалните и странските туристи, а благодарение на забраната за лов, фауната во оваа област станува сè побогата.

  Албанскиот министер за туризам и животна средина, Бленди Клоси, на „Фејсбук“ објави снимка од фламинга во Звернец и додаде дека тие се дополнителна атракција за туристите што сакаат да набљудуваат птици.

  „Ефектите од мораториумот, кои се потврдуваат и со растечките бројки според последните записи за птици, ги трансформираат албанските мочуришта во туристички дестинации со богатата фауна и прекрасната природа“, истакнува Клоси.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.