6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  (Видео) Трите SUV-возила на „Сеат“ првпат заедно во Барселона

  „Новата ‘сеат атека’ игра клучна улога во нашата нова бренд-стратегија. Моделот ‘атека’ ја поттикна најголемата производна офанзива во историјата на ‘Сеат’“, беа првите зборови на претседателот на Извршниот комитет на „Сеат“, Лука де Мео, за време на лансирањето на првото SUV возило во 2016 година.

  Две и пол години подоцна неговите намери се исполнети, а денес „Сеат“ има три модели во својот SUV опсег, сите модели ја делат истата ДНК, но секој има свој посебен карактер. Денес за првпат SUV возилата заедно во градот каде што се создадени, велат „Порше“ Македонија.

  Дизајн создаден во Барселона – Дизајнот е одлучувачки фактор за 65 % од купувачите кои купуваат SUV возило. Во однос на „Сеат“ моделите, сите имаат заедничко потекло од Барселона.

  „Сите три возила можеа да се создадат само во овој град“, посочи директорот за дизајн на „Сеат“, Алехандро Месонеро-Романос.

  Со елеганција, блескавост и љубов кон деталите како споделени карактеристики, секој модел има свои уникатни особености. На пример, моделот „арона“ може да се пофали со силен карактер на кросовер, со 68 можни комбинации на бои, „атека“ се одликува со нејзината елегантна силуета, додека „тарако“ го пренесува својот карактер благодарение на дизајнот на неговата предница, што укажува на она како ќе изгледаат идните моделите на „Сеат“.

  Мотори кои одговараат на сите потреби – Со излезни перформанси кои се движат од 95КС на моделот „арона“ до 190КС на моделот „Тарако“, трите SUV возила нудат широк спектар на мотори кои гарантираат перформанси, ефикасност и сигурност. Покрај тоа, „арона“ е првиот модел во својот сегмент кој нуди мотор со природен гас (CNG), додека „тарако“ ќе располага со ‘plug-in’ хибридна верзија. Најголемиот SUV модел на „Сеат“ претставува ремек-дело во однос на функционалноста и флексибилноста, уверува потпретседателот на „Сеат“ за истражување и развој, Матијас Рабе.

  Безбедноста највисок приоритет – Систем за асистирање при сообраќаен метеж, систем за одржување на коловозна лента, адаптивен темпомат, функција за сопирање во итни случаи. Ова се само неколку од најсовремените безбедносни системи кои се вградени во SUV возилата на „Сеат“ и кои ја покажуваат посветеноста на брендот да даде приоритет на безбедноста и да го олесни возењето. Понатаму, моделот „тарако“ го подигнува нивото многу повисоко преку вклучување системи за препознавање пешаци и велосипедисти.

  Поврзани со иднината – За 28 % од луѓето кои купуваат автомобил, конективноста е примарна карактеристика. „Сеат“ интензивно работи на понудата на најдобри решенија, за да одговори на зголемената дигитализација на нашето окружување, а трите SUV возила го демонстрираат ова. Од една страна со дигитален кокпит и 8-инчен екран, а од друга страна, целосна конективност. Овој систем ги поврзува паметните телефони со автомобилот преку Apple Car Play, Android Auto и Mirror Link за да гарантира поврзаност на безбеден начин.

  (ПР Текст)

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.