6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  (ВИДЕО) Старицата дошла на каса да плати намирници, немала поим што ќе се случи со неа

  89-годишна жена дошла на каса за да си ги плати намирниците, не знаејќи што ќе се случи со неа и кој ќе и дојде на помош.

  Кога кредитната картичка на бабата била одбиена во продавницата, непознатиот ја платил сметката и за возврат побарал само молитва. И сега семејството на 89-годишната Мерилин Отингер сака да го најде „ангелот“ кој покажал такво сочувство.

  89-годишната Мерилин Отингер се придружила на група постари лица кои бегале до самопослуга. Нејзиниот сопруг неодамна починал и ова беше едно од ретките излегувања без помош што таа ги правеше оттогаш.

  Мерилин внимателно ги избирала предметите што и се потребни, а потоа се приближила до касата за да ги плати. И тогаш се случува нешто сосема неочекувано!

  Кредитната картичка е одбиена. Вдовицата ѝ го дава на касиерот единственото платежно средство. И кога кредитната картичка беше одбиена.

  Оваа кредитна картичка е единствената што таа и нејзиниот сопруг ја имаат. Меѓутоа, проблемот е што картичката е на името на покојниот сопруг на Мерилин. И по неговата смрт, без знаење на неговата вдовица, банката ја откажала картичката.

  „Беше“, вели ќерката на жената, Марги, „збунета, зашеметена, засрамена. И овој човек ја спаси“.
  Зад Мерилин стоеше потполен странец. Но, овој човек се приближува, велејќи: „Не грижи се. Јас ќе се погрижам за вашите намирници“.

  Без двоумење, мажот платил сметка за купување од 109 долари за жената чија кредитна картичка била одбиена. И колку и да се обиде, благодарната баба не може да ги добие информациите за контакт на странецот за да може подоцна да му ги надомести трошоците.

  „Таа се обиде да го дознае неговото име“, вели Марги, „но тој рече „Не. Само моли се за мене’“.
  И странецот си замина задоволен од своето добро дело.

  Чинот на љубезност ги инспирира другите. Слушањето за овој неверојатен чин на љубезност длабоко го трогна семејството на Мерлин Етингер, како и другите клиенти кои беа сведоци на доброто дело.

  Семејството на Мерилин очајно го бара добриот Самарјанин кој дошол на помош. И тие веќе го исполнија неговото барање со тоа што му кажаа неколку молитви.
  „Се обидуваме да го најдеме“, вели Марги Отингер. „Дури и ако не сака да излезе, се надеваме дека знае дека сме неверојатно благодарни.

  Може да биде непријатен и вознемирувачки момент кога нечија кредитна картичка е одбиена. Но, благодатта и сочувството што ги покажува овој странец нè потсетува дека има уште многу добрина на овој свет.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.