6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) „Спејс екс“ на Илон Маск со ракета го осветли ноќното небо над Калифорнија

  Компанијата „Спејс екс“ на претприемачот Илон Маск успешно лансираше сателит во вселената од западниот брег на САД, притоа воодушевувајќи голем број на корисници на социјалните мрежи во Калифорнија.

  Ракетата „фалкон 9“ го понесе во орбитата сателитот SAOCOM 1A, полетувајќи од воздухопловната база Ванденберг, северозападно од Лос Анџелес.

  Ummm this @SpaceX display in the sky above Santa Monica right now is totally crazy and beautiful pic.twitter.com/rDgeuItBpe

  — Sam Tsui (@SamuelTsui) October 8, 2018

  Голем број жители споделија фотографии од лансирањето, кое го осветли небото над сојузната американска држава.

  View from my backyard of the @SpaceX Falcon 9 launch. pic.twitter.com/i4RtzLziSz

  — Phil Derner, Jr. (@PhilDernerJr) October 8, 2018

  Ракетата успешно ја заврши својата мисија, пренесе Би-би-си.

  „Полетувајќи околу 19:21 часот по локално време, првата платформа на ракетата, која може повторно да се користи, се врати безбедно во воздухопловната база осум минути подоцна“, се наведува во соопштението.

  Science! pic.twitter.com/u4NBG0ZO7A

  — Seth MacFarlane (@SethMacFarlane) October 8, 2018

  Жителите на Калифорнија објавија видеа и фотографии од небото по успешното лансирање, вклучувајќи го и градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети.

  Nope, definitely not aliens.

  What you’re looking at is the first launch and landing of the @SpaceX Falcon 9 rocket on the West Coast. The rocket took off from Vandenberg Air Force Base at 7:21 p.m. and landed safely back on Earth. ? pic.twitter.com/8AKjGptpps

  — Mayor Eric Garcetti (@MayorOfLA) October 8, 2018

  „Спејс екс“ разви ракети со платформи кои може повторно да се користат, во обид да ги намали трошоците и да ги привлече вселенските компании.

  Ова беше првото полетување кое компанијата го реализираше од Западниот брег – останатите се случија од копното на Флорида и од платформи на море.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.