6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  (Видео) Путин со цвеќе им оддаде почит на жртвите од опсадата на Ленинград

  Во Санкт Петербург денеска се одржа воена парада по повод 75-годишнината од падот на нацистичката опсада во Втората светска војна, во овој град кој тогаш се викал Ленинград. Рускиот претседател Владимир Путин, положи цвеќе на споменикот на војниците кои загинале за време на опсадата.

  Рускиот претседател денеска по овој повод е предвидено да учествува на уште неколку настани во Санкт Петербург и регионот на поранешен Ленинград, пренесе агенцијата „Тасс“.

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека 75-годишнината е многу важен датум за целата земја, за сите Руси и претседателот Путин лично, кој е роден и израснат во тој град.

  Повеќе од 2.500 војници, припадници на безбедносните сили и 80 парчиња специјална воена опрема продефилираа на денешната свеченост во Санкт Петербург, која започна со едноминутно молчење за загинатите војници и граѓани во текот на тригодишната фашистичка опсада.

  „Се поклонуваме во знак на сеќавање на оние кои не се вратија од војната и оние кои починаа од повреди и болести. Руската армија никогаш нема да го заборави подвигот на нашите дедовци и татковци“, рече командантот на Западниот воен округ, генерал-полковник, Александар Журављев.

  Опсадата на Ленинград започнала на 8 септември 1941 година и траела 872 дена, до 27 јануари 1944 година, кога била разбиена со подемот на советската операција „Искра“.

  Ленинград е единствениот голем град во историјата кој успеал да одолее на опсада од скоро 900 дена.

  Од три милиони жители пред војната, во градот кон крајот на опсадата останале околу 800.000. Според различни проценки, за време на опсадата животот го загубиле помеѓу 641.000 до 1 милион луѓе.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.