6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  ФОТО: Пронајдена коса од двегодишното дете кое падна во бунар во Шпанија

  Спасувачките екипи пронајдоа коса од двегодишното дете кое падна во длабок бунар во Шпанија. Со ДНК тестовите е потврдено дека детето се наоѓа во тесниот и многу длабок бунар, но до него и по неколку дена од настанот не може да се пристапи. Малиот Џулен Росело, според претпоставките се наоѓа на длабочина од 73 метри од бунарот, каде што падна во неделата, додека со неговите родители бил на село.

  Шпански весник ,,Ел-Еспањол” пишува дека по четидневно пребарување, спасувачите пронашле коса од детето во калта од бунарот, до кој се ископани два помошни тунели.

  Стотици спасувачи се вклучени во акцијата за спасување на двегодишното дете и се обидуваат да го извлечат од тесниот бунар во јужната шпанска провинција Малага, кој едвај има една педа.

  Детето со своето семејство било во близина на селото Тоталан, кога паднало во бунарот. Карлос Мендоза (49) од Малага, кој живее во Тоталан во изјава за медиумите вели дека родини на семејството само што го купиле имотот пред неколку месеци, каде планирале да градат куќа. Тие за викенд дошле на имотот.

  ,,Ова е вистинска трагедија за селото, има само 600 луѓе тука и ние навистина сме вознемирени поради ова што се случи”, велат мештаните.

  Според нив, ќе биде вистинско чудо ако детето се уште е живо, но дека сите се молат тоа да се спаси.

  Дупката во која паднало детето е длабока над 300 метри, но широка помалку од една педа. И некаде во длабочините на бунарот се верува дека е заробено двегодишното дете.Малиот Џулен Росело се лизнал во бунарот, додека неговите родители се подготвувале за ручек во неделата.

  За да стигнат до Џулен, спасувачите дупчат два одделни тунели, од кои еден поминува паралелно со бунарот, додека другиот е дизајниран да отвори алтернативен хоризонтален пристап, користејќи како почетна точка платформа ископана во ридот во близина на бунарот. Тие исто така користат специјални машини за отстранување на земјата што го блокира пристапот до најдлабокиот дел од бунарот и инсталирање на цевка во внатрешноста на вратилото за да се намали ризикот од повеќе земја што паѓа во бунарот.

  Медиумите ги пренесуваат изјавите на таткото на Џулен кој го моли спасувачите да го пронајдат жив неговиот син. Хозе Росело, татко на Џулен, изјави за новинарите дека ,,имаме ангел што ќе му помогне на мојот син да излезе жив што е можно побрзо”.

  Родителите на Џулен веќе го загубиле својот прв син, кој починал кога имал 3 години од вродена срцева мана.

  Медиумското внимание на операцијата за спасување во јужна Шпанија потсетува на минатогодишните напори за спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа заробени повеќе од две недели во поплавената пештера во Тајланд.

  Медиумите прават паралела и со случајот со Џесика МекКлур, која во 1987 година паднала во напуштена бунарска дупка на 18-месечна возраст и останала заробена 58 часа, додека спасувачите не ја извлекле жива и здрава.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.