6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВИДЕО: Пронашле дедо кој живее до Чернобил, останале запрепастени од неговиот изглед и години (ВИДЕО)

  Иван Шамианок (90) живее во близина на Чернобил, само на наколку километри од забранетата зона.

  Кога властите ги се обиделе да ги иселат од таму пред 30 години поради радиоактивниот облак тие одбиле.

  „Засега е се во ред, завчера дојдоа доктори, ме легнаа во креет и ме проверуваа, но ми рекоа дека е се во ред“ раскажува Иван и додава:

  „Малку пејам, малку работам в градината, живеам полека“ вели тој.

  Објаснил дека нивниот живот не се променил многу после катастрофата.Продолжиле да јадат овошје и зеленчук кои сами ги одгледувале, а чувале и карви, кокошки и свињи за меско, млеко и јајца.

  Откако неговата сопруга починалатој останал сам во селото, а друштво му прави роднина кој живее на другиот крај од селото.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.