6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  (Видео) Од нејзината вода зависат животите на 28 милиони луѓе, а моментно е најзагадената река во светот

  Реката Читарум во Индонезија е најзагадената река во светот. Во неа секој ден се исфрла по околу 280 тони индустриски отпад. Она што е повознемирувачко е дека повеќе од 28 милиони луѓе ја користат оваа контаминирана вода за пиење и подготовка на храна. Течението на Читарум е долго 300 километри, на неа има три хидроцентрали, а водата од реката се користи за наводнување на над 400.000 хектари ориз.

  По реката пловат пластични шишиња, чанти, мртви животни и отровни супстанции од блиските фабрики. Селаните кои живеат до оваа река велат дека немаат друг избор освен да користат контаминирана вода за пиење и подготовка на храна.

  „За време на дождовната сезона, реката се излева и ги загадува околните полиња, а поради тоа сè што ќе посееме станува контаминирано“, вели еден од селаните. Хемискиот отпад испуштен во реката предизвикува разни болести кај локалното население, кое во моментов не гледа можност да се реши овој голем проблем.

  „Владата е запознаена со нашиот проблем, но таа не презема ништо за да ни помогне“, вели екологот Дани Ришвандани.

  Претседателот на Индонезија, Јоко Видодо, рече дека водата на Читарум ќе биде целосно исчистена и подготвена за пиење за околу седум години.

  „Ќе се обидеме да ја исчистиме реката што е можно побрзо и се надеваме дека за седум години ќе стане извор на чиста вода за пиење“, рече Видодо.

  Локалното население, армијата, полицијата и Министерството за заштита на животната средина ќе бидат вклучени во проектот за чистење на реката. Од друга страна, еколозите тврдат дека Читарум никогаш нема да биде чист, доколку не се промени свесноста на локалното население и жителите не престанат да фрлаат отпад во реката.

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.