6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (Видео) Од нејзината вода зависат животите на 28 милиони луѓе, а моментно е најзагадената река во светот

  Реката Читарум во Индонезија е најзагадената река во светот. Во неа секој ден се исфрла по околу 280 тони индустриски отпад. Она што е повознемирувачко е дека повеќе од 28 милиони луѓе ја користат оваа контаминирана вода за пиење и подготовка на храна. Течението на Читарум е долго 300 километри, на неа има три хидроцентрали, а водата од реката се користи за наводнување на над 400.000 хектари ориз.

  По реката пловат пластични шишиња, чанти, мртви животни и отровни супстанции од блиските фабрики. Селаните кои живеат до оваа река велат дека немаат друг избор освен да користат контаминирана вода за пиење и подготовка на храна.

  „За време на дождовната сезона, реката се излева и ги загадува околните полиња, а поради тоа сè што ќе посееме станува контаминирано“, вели еден од селаните. Хемискиот отпад испуштен во реката предизвикува разни болести кај локалното население, кое во моментов не гледа можност да се реши овој голем проблем.

  „Владата е запознаена со нашиот проблем, но таа не презема ништо за да ни помогне“, вели екологот Дани Ришвандани.

  Претседателот на Индонезија, Јоко Видодо, рече дека водата на Читарум ќе биде целосно исчистена и подготвена за пиење за околу седум години.

  „Ќе се обидеме да ја исчистиме реката што е можно побрзо и се надеваме дека за седум години ќе стане извор на чиста вода за пиење“, рече Видодо.

  Локалното население, армијата, полицијата и Министерството за заштита на животната средина ќе бидат вклучени во проектот за чистење на реката. Од друга страна, еколозите тврдат дека Читарум никогаш нема да биде чист, доколку не се промени свесноста на локалното население и жителите не престанат да фрлаат отпад во реката.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.