6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Нови протести во Франција: „Црвените шалови“ наспроти „Жолтите елеци“

  Протестите на движењето „Жолти елеци“, кои во Франција може да се забележат во изминатите 11 недели, предизвика реакција не само кај претседателот Емануел Макрон и неговата влада туку и кај оние Французи што сметаат дека протестите се многу насилни и бараат процесите во земјата од револуционерни да се вратат назад во демократски рамки.

  Некои од Французите што не ги поддржуваат насилните протести на „Жолтите елеци“, вчера се собраа во центарот на Париз и одржаа протест под мотото „Доста е“.

  Граѓаните организирани во групи наречени „Црвени шалови“ и „Сини елеци“ излегоа во центарот на градот, а протестот го организираа преку социјалните мрежи со наслов „СТОП, сега е доста“.

  На вчерашниот протест против насилното однесување на протестите на „Жолтите елеци“ имаше околу 10.000 граѓани, кои на себе носеа црвени шалови.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.