6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Најмалку 15 повредени во насилните протести против Преспанскиот договор во Атина

  Најмалку 15 лица се повредени за време на протестот против Преспанскиот договор во Атина. Меѓу повредените, 10 се полицајци, пренесува „Катимерини“. Едно лице со повреда од нож е пренесено во болница, но засега нема потврда дали лицето е повредено за време на протестот или станува збор за изолиран инцидент.

  Протестот почна утринава, а учесниците вејат грчки знамиња и знамиња со сонцето од Вергина. Тие бараат повлекување на договорот со Македонија и распишување на референдум.

  Според проценките на некои медиуми, на протестот учествуваат 60 000 луѓе. Во Атина денеска пристигнале 326 автобуси од повеќе градови во Грција.

  На протестот учествуваат и членови на опозицијата.

  Уште на почетокот на протестот дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата, која со солзавец ја растера толпата од влезот на Парламентот.

  (Фото:ЕПА)

  (Фото:ЕПА)

  (Фото: ЕПА)

  (Фото:ЕПА)

  На насобраните им се обрати и поранешниот грчки премиер Антонис Самарас со зборовите дека се протестира за она што знаат дека е праведно, пренесе „Катимерини“, потсетувајќи дека Самарас од секогаш застапува тврд став во поглед на името на Македонија.

  (Фото:ЕПА)

  Се очекува утре грчкиот парламент да ја почне расправата за ратификација и до петок да гласа за тоа

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.