6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  (Видео) Мигранти му провалиле во викендичката, а тој ги згрижил

  Драгослав Шиник од Градишка во БиХ за време на новогодишните празници откри група мигранти од Багдад кои провалиле во неговата викендичка. Тие биле премрзнати, гладни и исплашени. Драгослав покажа хуманост за која пишуваат медиумите во регионот.

  Во предвечерието на Нова година, тој пристигнал во својата викендичка, дрвена куќичка во селото Гашница, кај Градишка. Тој ја посетуваше почесто бидејќи претходните денови му го украле чамецот што го користел за превоз и риболов на реката Сава, на границата со Хрватска.

  Тој беше шокиран кога виде едно девојче пред куќата, речиси идентично со неговата ќерка Сара.

  „Отидов по неа, никогаш нема да ја заборавам таа глетка, полн објект, подоцна дознав дека ги има 23, шест многу мали деца, бебе од 9-10 месеци. Сите ме гледаа со страв што ќе направам. Им помогнав да запалат оган, да се згреат, да се преоблечат, отидов на бензинска пумпа со моето возило и им купив храна, млеко, леб“, рече Драгослав.

  Дознал дека тие биле од Багдад, а во Градишка допатувале од Сараево, со такси кое го платиле околу 500 евра.

  „Отидов дома, никогаш нема да ја заборавам таа ноќ, сите околу мене се радуваа, беше Нова година, а јас буквално не спиев, размислував цела ноќ. Утрото на 1 јануари, околу 6 наутро, отидов горе за да го посетам објектот. Жалосна глетка, сите беа собрани околу огнот, ми зборуваа на англиски јазик: ‘Ве молам, ве молам, оган, оган’, две деца гореа од температура“ раскажува Драгослав.

  Иако бил неработен ден, Драгослав успеал да купи лекови, витамини и овошје. Мигрантските семејства кои влегле во неговиот дом потоа Граничната полиција ги одвела во Центарот за имиграција во Сараево.

  Овој човек не им замерил што провалиле во неговиот дом, тој вели дека би го сторил истото за своето дете.

  Од тогаш, вратата на неговата куќа не се заклучува и на неа стои натписот „Open 0-24h“.

  Исто така секогаш има дрва, млеко, вода, хепо-коцки, но исто така и упатство за употреба.

  Тука се дури и играчките што ги донела ќерката на Драгослав, Сара, за да им се најдат на оние кои одат во неизвесност.

  Драгослав Шиник, хуманитарец од Градишка, е активист на локалниот центар за деца со пречки во развојот, нема постојан приход, ниту осигурување.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.