Македонија ја совлада Црна Гора со 29-28 во рамки на второто коло од Групата Ц и се пласираше во главната фаза од Европското првенство. Со вечерашната победа нашата селекција е на првото место во својата група со максимални четири бодови.

Со тоа македонската репрезентација го загарантра пласманот во следната фаза на Европското првенство. Нашите ракометари ја совладаа Црна Гора со 26-27 (16-15) и по второто коло се лидери во нашата група Ц, пред лидерот Германија.

Кузмановски со пет гола беше најефикасен на мечот, зад него беа Лазаров, Манасков и Талески со по четири погодоци. Во последното коло од групната фаза Македонија силите ќе ги одмери со Германија.