6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  (Видео) Заев и Анѓушев од Велес: По ратификацијата на преспанскиот договор – 4 нови инвестиции

  „Со истата храброст со којашто го решивме спорот со името и ги отворивме вратите за членство на земјата во НАТО и ЕУ ќе влеземе во засилување на економијата за подобар животен стандард на нашите граѓaни“, порача премиерот Зоран Заев пред граѓаните на Велес на првата од серијалот трибини со граѓаните „Силна економија – шанса за сите“ на којашто заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев отворија дебата со велешани за економските остварувања и очекувања.

  Премиерот Заев потврди дека државата е финансиски стабилна со ликвиден буџет и дека со зачленувањето на Република Македонија во НАТО и започнувањето на преговори со ЕУ се отвораат економските перспективи за развој и во тој правец премиерот ја потенцираше дека сега е време за добра организација и фокусирана работа на економијата.

  „Ние веруваме дека ќе ја биде државата ако народот има повеќе пари, ако се зголемува куповната моќ на граѓаните. Првите мерки што ги донесовме беа да помогнеме да останат повеќе пари кај граѓаните или да вратиме повеќе пари кај граѓаните. Сега со отворени перспективи тоа е уште повозможно. Ќе наведам неколку примери. Ја зголемивме минималната плата на 12.000 денари. Тоа ја отвори спиралата на покачување на платите. Денеска дојдовме до просечна плата во Република Македонија која е за 1.600 денари повисока од пред година и пол. Сега просечната плата е 24.548 денари, претходно беше 22.889 денари. Дојдовме до просечна плата од 400 евра. Железни опинци ќе облечам, просечна плата од 500 евра ќе има во Република Македонија“, рече премиерот Заев.

  Заев најави ново зголемување на минималната плата со кое ќе се води грижа и за трудоинтензивните дејности и потсети на укинувањето на радиодифузната такса со што им се оставија околу 15 милиони евра пари кај граѓаните.

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, истакна дека 2019 ќе биде економска година, а тоа е базирано на реален оптимизам кој се потпира на квалитетни економски проекти. Вицепремиерот дополни дека позитивните стапки за економски развој се можни, бидејќи за економски развој потребна е стабилност на државата, која со надминувањето на проблемот кој го имавме со Грција и пристапувањето кон НАТО е обезбедена, како и со мерките кои Владата ги усвои за финансиска поддршка на компаниите. По вчерашното гласање за договорот помеѓу Македонија и Грција во Грчкиот Парламент кое заврши со ратификација на договорот, четири реномирани компании потврдиле дека ќе реализираат свои инвестиции во Македонија. Вицепремиерот нагласи дека за уште подобра бизнис клима и повисок економски развој потребно е и повисоко ниво на владеење на правото, за што не треба да се чека, туку да се земат работите во сопствени раце и со голема посветеност да се завршат потребните реформи.

  „За повисоки стапки на економскиот раст мора да се работи на развојот на индустријата. Владата обезбеди поддршка за македонските компании со кои се поттикнува конкурентноста на македонските компании, за технолошки развој, повисока продуктивност и со тоа повисок извоз. Во 2018 година поддржани се рекорден број, околу 250 компании, преку средства од буџетот. Во 2019 година во буџетот се обезбедени 36% повеќе средства во Програмата за економски развој. Владата со овие средства директно им помага на компаниите за набавка на нови машини и за знаења како да се употребуваат новите технологии, додека организацијата останува на менаџментот на компаниите“, подвлече Анѓушев.

  Вицепремиерот рече дека Владата нема да спроведува проекти кои се насочени само кон еден град или регион, туку ќе се спроведуваат проекти кои ќе овозможат рамномерен регионален развој. Во таа насока Анѓушев потенцираше дека ќе се спроведуваат неколку многу важни проекти во Велес, со кои ќе се подобри животот и подигне животниот стандард на граѓаните.
  „Преку КФВ банката обезбедени се 25 милиони евра со кои ќе се поврзат езерата Лисиче и Младост и ќе се подобрат условите за снабдување со питка вода и за вода за наводнување за Велес и околните населени места. Околу 1 милион евра, преку ИПА средствата се обезбедени за уредување на инфраструктурата на езерото Младост. Се планира санирање на мостот кај Башино село, воедно се проектира нов мост кај Речани и се планира изградба на нов пат, некој вид на обиколница за Велес, за полесен проток на возила во индустриските зони и избегнување на сообраќајниот метеж во градот“, заклучи вицепремиерот Анѓушев.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.