6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) ДУИ очекува СДСМ да си стои на договорот за заеднички кандидат за претседател

  Коалциониот партнер на СДСМ, ДУИ, очекува СДСМ да си стои на договреното и на претседателските избори да излезат со консензуален кандидат. Бујар Османи од ДУИ не сакаше да ги коментира имињата што кружат во јавноста, однсно дали би ги поддржале Стево Пендаровски или Денко Малески за претседателски кандидати. Тој додаде дека сè уште е рано да каже дали тие ќе извадат свој предлог на маса за кој ќе бараат поддршка од коалционерите.

  „Начелен договор за консезуален кандидат постои со СДСМ уште кога се формира коалицијата. Сметаме дека државата треба да ги надмине етничките и партиските пречки затоа што претседателот треба да биде фигура што ги спојува сите. Не сакаме да се доведеме во ситација како со Ѓорге Иванов, кој не ја извршуваше функцијата како што треба. Се обидовме оваа идеја да ја реализираме со ВМРО-ДПМНЕ, но не успеавме, од таму одбија. Се надеваме дека со СДСМ ќе најдеме заеднички прифатливо решение“, рече Османи.

  Претходно, потпретсдателката на СДСМ, Фросина Ременски, изјави дека сите опции се во игра не отфрлајќи ја можноста за заеднички предлог што ќе би го поддржле партиите од парламентарното мнозинство.

  „Прашањата меѓу коалиционите партнери во Владата се водат во рамките на партиите и тие не се завршени. Консултации и анализи постојат, но сè уште не сме го отвориле прашањето за можните кандидати и дали тоа ќе биде концептот на консензуален кандидат. Секако, сите опции се отворени за разговор и секако дека ќе избереме најсоодветен начин да можеме да ги обединиме граѓаните за изборот на кандидат на СДСМ“, изјави Фросина Ташевска-Ременски по завршување на средбата во Државната изборна комисија.

  Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пак, кандидатот за претседател ќе го обелодени на конгрес во Струга, кој ќе се одржи на 16 февруари. До тогаш на отворениот оглас ќе се пријавуваат кандидатите по што париските органи ќе одлучат со кој ќе излезат на претседателските избори.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.