6 C
Skopje
недела, септември 24, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (ВИДЕО) Досега неоткриена тајна за најголемиот хит на Шабан Шаулиќ – нема да верувате

  Целиот регион е во шок по веста дека фолк-пејачот Шабан Шаулиќ го изгуби животот во сообраќајна несреќа која се случила во раните утрински часови во Германија. Пејачот кој цели пет децении беше присутен на сцената и ја носеше титулата „крал на фолк-музиката“, загина на 68-годишна возраст, откако во автомобилот со кој тргнал на аеродром удрило друго возило, управувано од 34-годишен маж, под дејство на алкохол и без возачка дозвола.

  Пораки со сочувство, фотографии од пејачот и снимки од негови настапи ги преплавија социјалните мрежи на Балканот. Од Шаулиќ се простуваат неговите колеги, пријатели, политичари, јавни личности, но и почитувачите на неговото дело.

  Околу тоа кој беше Шабан Шаулиќ, се пишувало во повеќе наврати. Роден е на 6-ти септември 1951 година во Шабац. Голем дел од детството поминал во Бјелина. Со неговата сестра имале скромно детство, бидејќи родителите немале редовни примања, таткото продавал лотарија, а мајката пак – играчки.

  Шабан уште од рано детство бил талениран за музика, но и за спорт. Сепак, неговиот чичко Алија сметал дека од музика ќе може да заработи повеќе пари. Една ноќ го викнал во кафеаната каде седел со друштвото и му рекол да им запее. И покрај тоа што се срамел, сепак Шабан не го одбил својот чичко кој бил голем авторитет за него.

  Првата песна која ја отпеал во кафеаната пред друштвото на Алија била ,,Jablani se povijaju” и локалот за кратко време се наполнил. Така започнала неговата музичка приказна и потоа веќе редовно настапувал во истиот локал.

  Првите три песни ги снимил за ПГП РТС и на 18 години се преселил во Белград, со цел да изгради успешна музичка кариера. Но, преселбата на момче од провинција во голем град му падала доста тешко. На почетокот, луѓето ги знаеле неговите песни, но никој не знаел како изгледа.

  Подоцна, ја запознал сопругата Гордана, со која добиле три деца, ќерките Илда и Санела и синот Михајло. Има и вонбрачен син Роберт, кој го признал и за кого плаќал алиментација се до неговата 18-та година. Неговата ќерка Илда тргна по неговите стапки и се занимава со музика.

  Шабан Шаулиќ стана пејач по наредба на неговиот чичко Алија, сметајќи дека во тој бизнис се парите. Елвис Присли е крал… а Шабан е цар! Така од прилика мислел народот во Србија.

  Целиот текст на ГАЛАМА.вебсајт

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.