6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  (Видео) Добиваат по 10 долари дневно доколку на работа дојдат со велосипед

  Компанија од Нов Зеланд на вработените им нуди паричен надомест доколку почнат на работа да доаѓаат со велосипед. Имено, работниците кои доаѓаат и од работа си одат со велосипед добиваат по 5 долари дневно.

  Доколку се одлучни и со ваквата рутина продолжат повеќе од 6 месеци, сумата двојно се зголемува и изнесува 10 долари дневно. Вработените парите ги добиваат како бонус, на крајот од годината, пишува „Гардијан“.

  „Подолго време размислував дека би било одлично на некој начин да го промовирам возењето велосипед бидејќи сум посветен велосипедист. Сфатив дека парите се најголемиот мотиватор“, вели Тим Чезни од маркетинг агенцијата „Мејк колектив“.

  „Инстинктот ми кажуваше дека ваквата идеја ќе биде одлична за работната средина. Знам по себе, се чувствувам многу поенергично по возење велосипед“, додава тој.

  Чезни вели дека некои од вработените биле неодлучни на почетокот бидејќи компанијата немала бања каде што тие можеле да се тушираат откако ќе пристигнат на работа, но понудата била премногу добра за да можат да ја одбијат и ја прифатиле петмина од вкупно шест вработени.

  Еден од вработените, Елиот Гилмор, вели дека за него закрепнувањето од долгото возење бил најтешкиот дел, но истакнал и дека е свесен за ползата по неговото здравје.

  „Засега е прекрасно, минувам покрај парк, гледам луѓе кои ги хранат патките, читаат книги и слични други активности, што е сосема поинакво искуство од она кога со автомобил чекате на семафори“, рекол тој.

  Инаку, градот каде што се наоѓа оваа компанија, Крајстчрч, има повеќе велосипедисти од кој било друг град во Нов Зеланд и дури 13 велосипедски патеки.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.