6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Добиваат по 10 долари дневно доколку на работа дојдат со велосипед

  Компанија од Нов Зеланд на вработените им нуди паричен надомест доколку почнат на работа да доаѓаат со велосипед. Имено, работниците кои доаѓаат и од работа си одат со велосипед добиваат по 5 долари дневно.

  Доколку се одлучни и со ваквата рутина продолжат повеќе од 6 месеци, сумата двојно се зголемува и изнесува 10 долари дневно. Вработените парите ги добиваат како бонус, на крајот од годината, пишува „Гардијан“.

  „Подолго време размислував дека би било одлично на некој начин да го промовирам возењето велосипед бидејќи сум посветен велосипедист. Сфатив дека парите се најголемиот мотиватор“, вели Тим Чезни од маркетинг агенцијата „Мејк колектив“.

  „Инстинктот ми кажуваше дека ваквата идеја ќе биде одлична за работната средина. Знам по себе, се чувствувам многу поенергично по возење велосипед“, додава тој.

  Чезни вели дека некои од вработените биле неодлучни на почетокот бидејќи компанијата немала бања каде што тие можеле да се тушираат откако ќе пристигнат на работа, но понудата била премногу добра за да можат да ја одбијат и ја прифатиле петмина од вкупно шест вработени.

  Еден од вработените, Елиот Гилмор, вели дека за него закрепнувањето од долгото возење бил најтешкиот дел, но истакнал и дека е свесен за ползата по неговото здравје.

  „Засега е прекрасно, минувам покрај парк, гледам луѓе кои ги хранат патките, читаат книги и слични други активности, што е сосема поинакво искуство од она кога со автомобил чекате на семафори“, рекол тој.

  Инаку, градот каде што се наоѓа оваа компанија, Крајстчрч, има повеќе велосипедисти од кој било друг град во Нов Зеланд и дури 13 велосипедски патеки.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.