6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Двегодишно момче во Шпанија веќе шести ден во дупка длабока 100 метри

  Спасителите веќе шести ден се обидуваат да го пронајдат двегодишното момче кое падна во дупка во јужна Шпанија.

  За време на семејна прошетка, тој падна во дупка длабока над 100 метри и широка само 25 сантиметри, пишува Би-би-си.

  На местото на несреќата се собраа многу луѓе кои им даваат поддршка на родителите на малиот Џулен, а спасувачите работат и дење и ноќе.

  Со оглед на фактот дека момчето падна во дупката пред шест дена, на 13 јануари, прашање е дали сè уште е жив, но родителите и спасувачите не губат надеж.

  Таткото, Хозе Росело, рече дека неми и на неговата сопруга им се „скршени срцата” поради долгото чекање.

  „Се чувствувам како да спасувањето трае неколку месеци. Ние нема да се откажеме. (…) Ние веруваме дека ангелот ќе ни помогне и дека ќе го најдеме жив нашиот син”, им рече Росело на новинарите.

  Владиниот претставник Марија Гамез рече дека спасувачите ја споредиле ДНК од влакното на косата на Џулен кое го најдоа во дупката со ДНК од шише од кое пиеше, што им е потврда на спасувачите дека момчето е на дното на бунарот.

  Но, детето се наоѓа премногу длабоко за машините и опремата на спасителите, а поради стврднатата почва и камењата што паднале кога момчето пропаднало во дупката работници не можат да видат повеќе од 70 метри длабочина.

  На таа длабочина забележале една мала кеса лижалки.

  Спасувачите почнаа да копаат два тунели во четвртокот, еден паралелно со дупката и другиот вертикален. Тие очекуваат да имаат пристап до најдлабокиот дел од дупката во рок од 24 до 48 часа.

  Родителите неодамна доживеаја уште една страшна трагедија, пред две години нивниот втор син, тригодишниот Оливер, почина од проблеми со срцето.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.