6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Арсовски: Министерот Бектеши си ја вработил сестра си во МЕПСО

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, си ја вработил својата сестра Влора Бектеши во правната служба во МЕПСО, тврди портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Додека младите си заминуваат од државата не можејќи да најдат работа, додаде тој, цела Влада или си ги вработува своите најблиски на функционерите во државната администрација или си добиваат тендери преку своите фирми.

  „Сестрата на Бектеши очигледно е најдостоен кандидат за работа во правната служба за разлика од илјадници млади коишто дипломираат на правните факултети секоја година. Сведоци бевме и претходно како власта си ги вработува најблиските. Талат Џафери и Мирослав Грчев си ги вработија своите деца во државната администрација, како и портпаролот на СДСМ, којшто си ја вработи својата мајка во Централниот регистар. Додека илјадници луѓе аплицираа на владините огласи, власта на СДСМ само си ги вработува своите роднини и пријатели“, рече Арсовски.

  Тој обвини дека СДСМ се подготвува за изборен фалсификат.

  „СДСМ се обидува да премолчи мега скандал, каде што во предизборна година, веднаш пред претседателските избори, носат план за вработување на над 700 партиски војници на СДСМ. СДСМ веднаш пред изборите почна со корумпирање на гласачите и гласачкото тело, вработувајќи партиски војници. Ова претставува вовед во можна изборна манипулација и може да се толкува како корумпирање на гласачкото тело. Изборниот период сè уште непочнат е компромитиран со сомнеж за предизборна корупција од страна на СДСМ и Vладата“, рече Арсовски.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.