6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  (Видео) „Анима мунди“ апелира мечето пронајдено кај Козјак да се врати во дивината

  „Анима мунди“ бара да се најде решение за мечето што во потрага по храна се спуштило кај електраната „Козјак“ и повторно да се врати во дивината, каде што ќе се контролира неговото движење.

  Според здружението, станува збор за мече за кое пред неколку дена биле телефонски контактирани од лица што од нив побарале дозвола за да чуваат мало мече во урбана средина. Тие рекле дека го пронашле мечето кога било премногу малечко за да преживее само и го зеле со цел да помогнат.

  „Ваквите обиди за помош во иднина целосно ги обесхрабруваме затоа што дивината во младенчето и неговиот инстинкт за да преживее е уништен. Нашиот обид за да помогнеме беше залуден затоа што уште наредниот ден ни кажаа дека младенчето е однесено назад во дивината. Не сакаа да ни откријат точна локација. Затоа се јавивме во Ловниот инспекторат, како и АХВ, кои ни излегуваат целосно во пресрет и ни даваат целосна поддршка за заеднички да најдеме решение како младенчето повторно да се врати во дивината – се надеваме дека тоа ќе биде најбргу што може и ќе го обележиме со цел да се контролира неговото движење“, информираат од здружението.

  За судбината на мечето во „Анима мунди“ дознале кога вчера беа споделени информација и фотографии, по кои се лоцира младенчето, кое во потрага по храна се спуштило кај електраната „Козјак“. „Земајќи го предвид искуството на Хрватска и мечките што живеат во близина на луѓето, одговорно тврдиме дека е возможно ова младенче да се адаптира и да живее нормален живот во дивината. Со цел да го задржиме на нашата територија, а воедно и да ги вратиме дивината и инстинктот во медо, апелираме до целата јавност да избегнувате секаков директен допир со младенчето“, велат од здружението.

  „Не хранете го од рака. Под ова не подразбираме воопшто да не се обезбедува храна за младенчето, напротив. Премногу е мало за да знае само како да дојде до храна, а ги прескокнало основните лекции во животот од мајка си како да ја најде. Затоа можеме сите да го научиме како да дојде до храна, само со наша мала дисциплина. За ова ни сте потребни сите планинари, бајкери, алпинисти и рекреативци. Секоја храна што ја имате и ви е наменета за него – закопајте ја подалеку од места каде што се движат луѓе, а сепак блиску за да ја најде, во длабочина од 5 до 10 сантими. Имаат неверојатно сетило за мирис. Мечките се хранат и со одредени корења од растенија, на тој начин го учите да ја откопува храната. Можете да ја скриете во грмушка. Најдобра опција за грмушка ви е некое растение што дава плодови, на пример, малина, капина…“, апелираат од здружението. Според нив, на територија на земјава останати се 160-200 мечки. Бројот е премногу мал и да не дозволиме да изгубиме една драгоцена и прекрасна единка.

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.