6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Веќе 35 години родителите го бараат своето исчезнато дете без трага – ги одржуваат само зборовите на Ванѓа

  Сите сме слушнале приказни за чудата поврзани со личноста на баба Ванѓа . Покрај здравствените совети и рецепти, пророчицата Ванѓа им помогнала на илјадници луѓе да го променат својот живот или да ги надминат страдањата.

  Еден од најскандалозните случаи во блиското минато поврзан со личноста на Ванѓа е исчезнувањето на малото момче чија потрага продолжува и денес од очајни родители, веќе 35 години по инцидентот.

  Всушност, во Бугарија има над 1.000 нерешени случаи на исчезнати деца. Зад секој од нив стои неизмерната тага на родителите, безброј неодговорени прашања, маки, непроспиени ноќи и надеж мала како светулка дека еден ден мајките и татковците повторно ќе ги прегрнат своите деца.

  Еден од најмистериозните случаи се случил во полското село Куцина. Таму му се губат трагите на 5-годишниот Марин Георгиев Маринов, кој дошол во малото село да ја посети својата тетка. Ова се случи во летото 1987 година, но до ден-денес семејството продолжува да го бара нивниот син.

  Нив ги зајакнува предвидувањето на Ванѓа, која беше децидна дека момчето е живо и по децении ќе биде пронајдено, а вистината ќе излезе на виделина, пишува „Борба“.

  Роднините на родителите инсистираат случајот да се објави и доколку некој од Куцина и околината е вмешан или ги премолчил фактите за исчезнувањето, да проговори и после толку години.

  Марин Георгиев Маринов е роден на 26.08.1981 година во Мадан. Тој е прво дете на Емилија и Георги Маринови. Семејството живеело заедно со бабата и дедото на детето. Тетката на момчето се омажи за човек од Куцина и се пресели таму. И покрај далечината, двете семејства одржуваат топли односи и често се посетуваат.

  На почетокот на август 1987 година, Марин и неговите родители отишле со автобус да ги посетат своите роднини во селото Полскотрумбе. Планот беше заедно да одиме на море после неколку ноќи.

  На 2 август, малото момче за роденден добило подарок – син велосипед украсен со црвена лента на воланот. Го фаќа велосипедот и излегува надвор да си игра. Заедно со пријателите шета низ маало и се забавува како сака. Тој оди дома на попладневна дремка и до 16:00 часот повторно ќе излезе да се вози. Ова е последен пат кога семејството го гледа Марин.

  Носеше портокалова маица, црвени панталони и бели чевли.

  Два часа подоцна, мајката и тетката на детето решиле да отидат до продавница и да го земат детето по пат. Не го сретнале, туку претпоставувале дека отишол во парк бидејќи оттаму се слушало детска смеа. Нивната претпоставка не била оправдана и кога пристигнале на местото не го нашле.

  Исплашени истрчале да го бараат низ селото и да ги испрашуваат сите. Во тој момент Куцина зовре од живот – десетици млади луѓе седеа во рестораните, продавниците за храна беа полни со муштерии, возрасните стоеја на клупите пред нивните куќи. Не веруваа дека Марин е изгубен бидејќи добро го познавал селото.

  Почна да се стемнува и семејството повикало полиција. Следниот ден, униформираните тргнале да го бараат момчето, пребарувајќи го секој дом во Куцина, испрашувајќи ги сите пријатели на детето. Се вклучуваат и нуркачи кои ја пребаруваат реката Јантра. Сепак, никој ништо не знае, а од детето нема ни трага.

  На третиот ден од исчезнувањето мајката и дедото итно заминале во Петрич за да побараат помош од Ванѓа. Иако немаа договорено, ризикуваа да одат до таму со надеж дека ќе научат нешто за момчето.

  По пристигнувањето, пророчицата излегува од својот дом и веднаш ги кани внатре. Разговорот го презема мајката, која прашува дали Марин е мртов. Меѓутоа, Ванѓа била категорична дека детето е живо и здраво и го видела како си игра со стап во шумата. Тој им вели дека ќе поминат многу години додека да го најдат, но ќе дојде ден кога ќе се разоткрие целата приказна.

  Најизненадувачки нешто од средбата со неа е тоа што ја прашале дали го нашле велосипедот. Во тоа време, велосипедот исто така исчезна. Меѓутоа, кога се вратиле во Куцина, го нашле потпрен на една куќа во близина на куќата на тетката. Црвената лента сè уште беше на воланот. Велосипедот бил испратен на отпечаток од прст во крим центар во Москва, но на него не било пронајдено ништо.

  Семејството целиот свој живот го посвети на потрагата по Марин. Посетуваа медиуми, гатачи и секакви гатачи. Сепак, никој освен Ванѓа не можеше да им даде информации. Така, родителите веќе 35 години живеат во незнаење и постојано си замислуваат трагични верзии за тоа што му се случило на нивниот син. Тие сугерираат дека можеби бил киднапиран поради вадење органи, продаден на семејство без деца или убиен во несреќа.

  Latest Posts

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.