6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Верувале или не! Македонски газда ги чести вработените одмор во Анталија

  Кога ќе ја читате рубриката „верувале или не“ вообичаено очекувате настани од светот, бидејќи необични и убави нешта за оваа рубрика кај нас речиси и да не се случуваат. Уште помалку се случува да се појави газда на фирма, кој за вработените ќе се грижи како за семејство, бидејќи секојдневно во медиумите се информираме за работници кои се навикнати да им доцни плата, да им се зема „К-15“, па и помошта од државата за време на пандемијата одредени фирми си ја присвоија.

  Затоа засега во рубриката „верувале или не“ во Македонија газда кој отскокнува од овој список е Новко Плаќаноски, стружанец со бизнис во Охрид. Тука му е фирмата, кафулето и ресторанот.  Летната сезона се уште не е завршена, но двата негови угостителски објекти се затворени – вработените се на одмор. Тој досега неколкупати неговите вработени ги частел одмор, но најинтересно е сега, во услови на пандемија кога на газдите им е полесно да отпуштаат, сопственикот на „ПН Метал“, ресторанот „Валентино“ и кафулето „ИТ“,  вработените со чартер лет ги испрати на одмор во Анталија, Турција.

  Кога му се јавивме и му кажавме дека сакаме да го пофалиме нему му падна незгодно, вели не сака да се експонира, бидејќи не направил ништо посебно.

  -Јас не направив ништо посебно. Заминаа на заслужен одмор. Нема ништо чудно.  Не е прв пат. Биле на одмор на места од екс Југославија, во Бугарија и во Македонија, но сега е прв пат да заминат подалеку. Заминаа на 12ти, пред неколку дена 126 вработени. Секако во фирмата се многу повеќе вработени, но поради семејни причини некои не можеа, а и со чартер летот толку можеа. Ова е еден вид заслуга, на некој начин. Нема потреба од никаква идеја овде, ниту, пак, дека јас сум направил нешто посебно. Едноставно треба да му се каже „фала“ на работникот. Ние сме еден вид семејство, така се однесувам со нив. Ние сите сме исти, луѓе сме. Газдата без работник не може никогаш  да опстане, а и обратно, работниците не можат без газда. А кога сме веќе така поврзани убаво е да се почитуваме. Не е само одмор,  се помагаме за се, за свадби, за раѓање, за недај Боже. Се она што може да се помогне се помага. Ќерка ми работи со мене, таа е дел од тимот, а другата е уште во школо.  Фирмата се занимава со производство на шпорети, семејна фирма е по татко, по дедо. Платите не доцнат. Ако мене ми е убаво и ним треба да им е. Сметам дека работата за сите треба да е свето нешто, но според начинот на кој живееме денес, вработените се супер. Пак ќе речам, луѓе сме сите, нема ништо чудно во ова, вели Новко Плаќаноски и додава:

  „Ве молам не ме фалете толку, јас сум само човек“.

  И така би требало да биде, но кај нас не е. За жал…

  Извор: mms.mk

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.