6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Верските заедници сакаат затворање коцкарници, за други да отворат нови

  Отстранувањето на коцкарниците од градовите е само фарса зад која се крие обид нови бизнис-групи да ја присвојат дејноста без да плаќаат данок кон државата, велат луѓе кои се занимаваат со истиот бизнис, но сакаат да останат аноними. Нивниот став е дека со измената ќе се затворат сегашните објекти како обложувалници и коцкарници, за да се отворат нови кои ќе бидат он-лајн.

  „Онлајн обложувањето го има и сега, а сопствениците не плаќаат данок кон државата. Со затворањето на нашите објекти, коцкањето нема да се искорени, туку ќе се пресели на интернет, а ќе ќарат бизнисмени кои немаат никакви давачки кон државата“, вели нашиот извор.

  Дислокација на обложувалниците и казината бараат верските заедници и пратеници на ДУИ преку законско решение. Нивното барање е во радиус од 500 метри воздушна линија од училишта, градинки, факултети и други образовно-воспитни установи да нема објекти за игри на среќа. Ако се усвојат измените на законот за дислокација на објектите, обложувалници и коцкарници ќе можат да се отвораат само на периферијата од градот, како автопатиштата.

  Предлогот на ДУИ го поддржаа Македонската православна црква и Исламската верска заедница. Од МПЦ сметаат дека последицата од лесно добиени пари преку коцкањето било наркоманија и растурање на семејствата. ИВЗ не ја образложи поддршката.

  Бизнис-заедницата реагира токму и на поддршката од верските заедници. Јавноста, пак, вели дека станува алармантно како религијата се меша во работи кои не се во нејзин домен.

  „Религијата и младите се параван, а невини луѓе се користат за да се оствари нечиј бизнис-интерес. Зошто не реагираат на танчерките кои наводно легално работат или, пак, на проституцијата, туку најголема пречка им се казината и обложувалниците?“, прашуваат бизнисмените.

  Алармот за дислокација на обложувалниците го кренаа тетовчани, оти утврдиле дека во градот има околу 30 казина и 140 спортски обложувалници.

  Премиерот Зоран Заев по Нова година рече дека вака не може да остане, но оти одлуката ќе се донесе по сериозна анализа.

  Од први годинава се затворија и преселија надвор од градовите, сите казина и обложувалници во Албанија, оти според премиерот Еди Рама така се переле пари од криминалот.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.