6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот е низа чудни настани и случувања. Татко и починал кога таа била мала, по што девојчето било примено во домот за деца без родители во Кочериново.

  На само 12 години доживеа тешка сообраќајна несреќа и два месеци лежеше во кома. Потоа е цела година во гипс корито. За време на нејзината кома, детето се набљудува себеси одозгора, поминува низ долг бел тунел и влегува во блескаво убав свет, каде се среќава со душите на своите најблиски, како и со непознати светлосни суштества.

  Откако ќе се освести, почнува да ги гледа внатрешните органи на луѓето. Таа подоцна открива дека може да чита мисли и да слушне што ќе се случи во иднина, а нејзините кафени очи стануваат темноцрвени. Подоцна почна да ги предвидува идните настани, да помага при здравствени проблеми, да ги упатува пациентите на соодветен лекар.

  Во текот на годините неколкупати е проучувано, но извонредните способности на феноменот остануваат необјаснети. Меѓутоа, проф. Јошио Мичи од Токио успеал да ја сними нејзината аура со компјутер, а во 2004 година рускиот проф. Андреј Брјуховецки преку магнетна резонанца ги документирал уникатните способности на жената. Опремата запечатува светло поле во пределот на очите и зад тилот. Светлината е силна, потсетува на ореолот на светците. Структурата што уредот ја детектира е надвор од телото, но има иста густина.

  Речиси беше невозможно да се стигне до Вера Кочовска. Редот на оние кои чекаат да бидат примени отсекогаш бил огромен. Повеќето од оние кои трпеливо го одржуваат редот се најобичните луѓе, кои се надеваат на нејзината помош, најчесто со лоша здравствена состојба. Од неа бараат спасоносен лек и совет за болните деца и блиските роднини. Сите ја бараат – млади и стари, богати и сиромашни по дух, верници и неверници, здрави, болни од пари бизнисмени, болни од моќ политички мажи. Сепак, само таа одлучува кој и кога ќе и се придружи.

  Нејзиниот карактер е несмасен, не поднесува никакви приговори. Невозможно е некој да ја натера да направи нешто ако е против нејзината волја. Горда и моќна како горгон, испраќаше познати бизнисмени, одбиваше да се сретне со сопругите кои командуваат со партиските лидери дома, ја чекаа без да ја чекаат…

  Од феноменалните жени, само Кочовска го имаше заслуженото официјално признание за време на нејзиниот живот. Таа беше наградена со Претседателскиот значка на честа во 2006 година за нејзините извонредни достигнувања како народен исцелител, нејзината филантропија и нејзината помош на луѓето на кои им е потребна. Сите работи за кои таа не сака да зборува.

  Вера, всушност, е Божји слуга и работи за него, користејќи ја исцелителната моќ на неговата љубов. Таа потсетува дека сите ќе одговараме пред Бог, и дека треба да внимаваме со нашите гревови зошто лошото со лошо се враќа и еден ден можат нашите децата да страдаат поради нас.

  Вера Кочовска беше бесниот ангел казнет затоа што ни помогна во време кога се повеќе Бугари не сакаат да бидат Бугари. И кој во своите маки најмногу сака да мрази. Ванѓа била исцрпена и била однесена. Но, Вера беше оставена да грми со својот силен глас, да труба во Ерихон, дека Содом и Гомор не се бајки од соништата на пијан свештеник, туку дел од вистинска приказна, дел од религија во која не треба да веруваме. случајно овошје, но предвидлив увид на светскиот ум, пишува Леонидов.

  Вера беше доверлива личност на верата и доказ дека Земјата е провинциска планета во општиот редослед на вселенската парада.

  Сите конкретни сведоштва за нејзините натчовечки способности се собрани и опишани во книгите посветени на неа. Еве еден од нив. Во 2001 година, Вера силно се спротивстави на војната во Ирак. Не од сожалување за Садам, туку затоа што „Ирак е земја на антички цивилизации и светски енергетски центар“. Во интервјуто по тој повод таа рече дека САД наскоро ќе добијат сигнал одозгора дека не треба да започнуваат нова војна. Дека предупредувањето одозгора ќе дојде со тресок и ќе ја потресе цела Америка.

  Интервјуто е направено на 1 февруари 2003 година, помеѓу 13:30 и 14:00 часот, само неколку часа пред трагедијата со вселенскиот шатл Колумбија, кој се распаднал кога повторно влегол во атмосферата и го усмртил целиот негов седумчлен екипаж. Во истото интервју Вера спомена дека и се појавуваат имињата Тексас и Палестина, чие значење на присутните новинари им било целосно нејасно. Сепак, шатлот се урна над палестинскиот град Тексас.

  Вера можеби знаеше уште многу работи, но не ѝ беше дозволено да каже се.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.