6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вашингтон ќе ја затвори канцеларијата на УСАИД во Палестина на 31 јануари

  Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) ќе ги скрати финансиските средства за сите проекти на Западниот брег и Појасот Газа на 31 јануари, изјави Дејв Харден, поранешен директор на мисијата на УСАИД и генерален директор на групата за стратегија на „Џорџтаун“.

  Харден рече дека жали поради одлуката на Белата куќа, додавајќи дека администрацијата повторно демонстрирала немање сенс за комплексноста на ситуацијата.

  „Кој страда кога УСАИД ги напушта училиштата и водоводните системи недовршени? Палестинците, се разбира, но исто така и Израелците и Американците. Администрацијата само му даде на Хамас повеќе простор за маневри”, рече Харден.

  Тој подоцна напиша на Твитер дека одлуката за затворање на канцеларијата е уште еден пример за крајот на ‘решението за две држави’ на израелско-палестинскиот конфликт. Одлуката за намалување на американската помош за Палестинците беше објавена од администрацијата на Трамп во август 2018 година.

  „Џерусалем пост“ објави дека дознале оти неколку странски работници одговорни за разни проекти на УСАИД на двете палестински територии веќе ја напуштиле земјата заедно со своите семејства во последните неколку недели и месеци, дополнително потврдувајќи го очекувањето дека агенцијата ќе ја затвори својата палестинска канцеларија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.