6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Васко Ефтов: Дали Бранко Црвенковски И Љубчо Георгиевски се пресметуваат преку Заев и Мицкоски!?

  Тоа што беше незамисливо до пред некоја година се случи на последните избори. Бранко Црвенковски му помагаше на Христијан Мицкоски и на ВМРО ДПМНЕ да победат на изборите, а Љубчо Георгиевски му помагаше и беше во коалиција со Зоран Заев и СДСМ. И не само што помагаа туку двете големи партии како да ги сменија своите дресови и сега СДСМ се повеќе личи на Љубчо Георгиевски отколку на Бранко Црвенковски, а ВМРО ДПМНЕ се повеќе личи на Бранко Црвенковски а се помалку на Љубчо Георгиевски.

  На тој начин двата големи лидери на двете големи партии преку партиите кои им биле конкуренција во минатото сега се пресметуваат со своите наследници или пак се пресметуваат меѓусебно!?

  Црвенковски се обиде и направи се Зоран Заев да не победи на изборите или ако веќе победи да не биде премиер на новата влада. Така беше осмислена стратегијата Албанец за премиер. А Љубчо Геориевски веќе подолго време е навреден од обидите и на Никола Груевски и на Мицкоски да се минимизира неговата историска улога во ВМРО ДПМНЕ.

  Денес Зоран Заев води политика која е многу поблиска на Георгиевски отколку на Црвенковски. Заев ја реализираше стретегијата на Љубчо од пред 20 години и во однос на преговорите за името со Грција и во однос на договорите со Бугарија. Од друга страна преку Гордана Сиљановска и дел од кадрите во Агенцијата за разузнавање кои по падот на Црвенковски фатија пориклучок со Ѓорѓе Иванов, ракописот на Црвенковски се чита во потезите и политиката на Мицкоски.

  Така што слободно може да се каже дека сме сведоци на еден процес на љубчогеоргиевизација на СДСМ и на бранкоцрвенковизација во ВМРО ДПМНЕ. Љубчо е незадоволен од позиционирањето на ВМРО ДПМНЕ и во однос на демократијата и во однос на надворешната полтика, а Црвенковскки тешко се помирува со правецот во кој се движи СДСМ и јавно во 2014 година побара оставка од Зоран Заев. Дури на овие избори со ниту еден збор Црвенковски не ги поддржа Заев и СДСМ на изборите, а јавна тајна е дека неговите луѓе работеа за Мицкоски.

  Никој не очекувапше дека политички патишта на Црвенковски и Георгиевски ќе добијат таква траекторија. Двајцата беа икони на своиоте гласачи. И едниот и другиот со една лада ја почнаа или ја завршија својата кариера. Оставија огромни траги во двете најголеми партии и сега условно речено на стари години ги сменија дресовите.

  Всушност, ова е повеќе обид и едниот и другиот да бидат во многу подобро светло запишани во македонската историја. Ќе видиме кој овој пат ќе биде со подобра проценка, односно дали новите Црвенковски или Георгиевски испратени по али експрес на чело на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе бидат добри или лоши ученици!?

  Извор: vocentar.com

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.