6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вардар и Металург стартуваат во ЛШ

  Македонските претставници во ракометната Лига на шампионите, Вардар и Металург, денес ќе ги одиграат првите натпревари во елитната конкуренција, во новата сезона. Двата тима во првото коло ќе играат на гостински терен, Вардар кај европскиот првак Монпелје, а Металург во Лисабон кај Спортинг.

  Дерби на првата рунда е пресметката помеѓу двата последни европски шампиони Монпелје и Вардар. Македонскиот шампион со изменет состав ќе се обиде да го изненади актуелниот владател Монпелје.

  Вардар на овој натпревар, а и во поголемиот дел од сезоната ќе биде без Горбок, додека кај Монпелје ќе недостига Гребиј.

  Металург, со сите проблеми што го следат тимот, го очекува дуелот против Спортинг. Вице-првакот на Македонија по само два натпревари остана без Филип Кузмановски, кој спогодбено го раскина договорот и замина во Еурофарм Работник.

  Дербито во Монпелје ќе започне во 17:30 часот, а два часа подоцна ќе почне натпреварот во Лисабон.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.