6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вардарки во финишот го скршија Митјиланд

  Ракометарките на Вардар зачекорија на завршниот турнир во Лигата на шампионките, откако во Данска, го совладаа Митјиланд 24:23, во првиот четврт-финален натпревар.

  Вардарки не блескаа во Данска, имаа негатива од четири гола (14:10) во првиот дел и минус од три гола на полувреме (16:13), но во завршницата смогнаа сили да извојуваат значајна победа.

  По водството на Митјиланд 29:16, Вардар во 46.минута успеа да израмни на 20:20, а потоа да ја продолжи серијата и со дополнителни три гола да создаде предност 23:20.

  Имаа избраничките на Ирина Дибирова предност и од 24:21, но во финишот домаќинките постигнаа два гола и наредната сабота на реваншот во Скопје ќе допатуваат со гол негатива.

  Српските репрезентативки Драгана Цвијиќ и Андреа Лекиќ со осум односно шест гола беа најзаслужните за победата на Вардар во Данска.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.