6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вардарки во ново европско финале, Лејно го уништи Ростов

  Ракометарките на Вардар изборија ново финале во Лигата на шампионките, откако во второто полу-финале на завршниот турнир во Будимпешта ја совладаа екипата на Ростов Дон 25:19 (10:7).

  Во своето петто учество на завршниот турнир, актуелните европски вице-шампионки го изборија своето второ учество во финалето. До него стигнаа благодарение на брилијантната Амадин Лејно, која само во првото полувреме забележа десет интервенции.

  Француската голманка со своите одбрани внесе мир во играта на Вардар, иако црвено-црните се мачеа во нападот во првото полувреме.

  Вардар рано стекна предност од два гола (3.1, 4:2), потоа следуваше период во кој Вардар не постигна гол девет, а Ростов седум минути. Серијата ја прекина Лекиќ, која пота го однесе Вардар до предност од четири гола (6:2).

  Влегувањето во игра на Булатовиќ ја стабилизира играта на Ростов во нападот. Рускиот тим во 27.минута се доближи на два гола негатива (10:8).

  До крајот на полувремето гол уште постигна само Радичевиќ за 10:7.

  Во вториот дел вардарки ја контролираа играа, ја одржуваа разликата од два до четири гола, а протовничките ги нокаутираа во последните пет минути.

  Амадин Лејно го предводеше Вардар со 15 интервенции, а најефикасни во нападот беа двете Андреи, Пенезиќ и Лекиќ со по седум гола.

  ЖРК Вардар утре од 18 часот ќе се бори за својата прва титула во Лигата на шампионитките. Противник на македонските шампионки ќе биде Ѓер.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.