6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Важна работа што многу луѓе не ја знаат

  Антибиотската терапија е незаменлива кога станува збор за борба против бактериски инфекции. Иако антибиотиците се наши главни сојузници во заштитата на нашето тело, тие можат да имаат голем број штетни несакани ефекти, како што се дијареја, абдоминална болка или гадење. Употребата на антибиотици треба да биде придружена со консумирање на пробиотици за да не се менува нашата цревна флора поради растот на лошите бактерии.

  Покрај пробиотиците и правилната конзумација на антибиотици во доза пропишана од вашиот лекар и во исто време секој ден, важно е да знаете која храна не треба да се консумира пред, за време и по одредена доза на антибиотици. На овој начин ќе ги минимизирате потенцијалните штетни нуспојави, а со правилна храна ќе ја зголемите ефикасноста на антибиотиците.

  Грејпфрут
  Грејпфрутот, иако е исклучително здрав, содржи состојки наречени фуранокумарини, кои се разградуваат во црниот дроб со ензими на црниот дроб, како и со антибиотици. Ако тие се „ривали“ еден на друг, телото не може да апсорбира антибиотици, антибиотикот не може да се разложи и на тој начин се акумулира во телото дури и до токсични нивоа.

  Kалциум
  Високи дози на калциум се исто така забранети при употреба на антибиотик. Ја спречува апсорпцијата на антибиотикот и го намалува неговото дејство. Најдобро е лекот да се зема два часа по јадење храна богата со калциум. Се разбира, тоа се млечни производи, но некои намирници богати со калциум се бадемите, семето чиа, лососот…

  Aлкохол
  Се разбира, употребата на алкохол со антибиотици е строго забранета. Не се препорачува во комбинација со други лекови, но со некои антибиотици, како што е метронидазол, може да предизвика гадење, отежнато дишење, хипогликемија… Алкохолот исто така предизвикува дехидрација и влијае на сонот и ја отежнува борбата на телото со инфекција и покрај употребата на антибиотици.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.