6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бугарија одлучи – купува американски воени авиони

  Бугарскиот парламент денеска го одобри планoт на владата да започне преговори со САД за купување на осум нови воени авиони Ф-16, со што ќе ги замени руските Миг 29 и со тоа ќе ги прилагоди воздушните сили на НАТО стандардите.

  Планот беше одобрен со 130 гласови за и 84 гласови против по долгата и на моменти жестока расправа, објави агенцијата АП.

  Според информациите, поддржувачите на планот го нарекле истиот стратешки избор, додека противниците изразиле загриженост дека авионите се премногу скапи.

  Со усвојувањето на овој план, предност им е дадена на американските авиони во однос на шведските „Грипенс“ и италијанските половни авиони „Јурофајтерс“.

  Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов пред пратениците рече дека за разлика од шведските и италијанските авиони, за американските не се потребни дополнителни спогодби за опремата на леталата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.