6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  БРУТАЛНО ИСКРЕНА ИСПОВЕД НА МАКЕДОНЕЦ ЗА ЖИВОТОТ ВО Алјаска: Заработил 10.000 долари за 3 месеци, но никогаш повеќе не би заминал

  Исповедта на Македонец кој морал да оди да работи на Алјаска и да го напушти семејството е само една од низата приказни дека „не е воопшто убаво таму“.

  Ј.И има 34 години и работела како келнер во Македонија. Се обидуваше на секој начин да се снајде кога дојде Короната и работата му престана за да заработи некој денар. Меѓутоа, проблемите го принудија да замине во Алјаска во фабрика за риби и да работи цела сезона. Тој навистина заработил многу пари, но тоа што го доживеал не би сакал да му се повтори. Ако не мора, никогаш повеќе нема да го напушти семејството.

  „Пред да одам на Алјаска, работев во угостителство, но немав никаква врска со риба. Работев во кафулиња, клубови, ноќни клубови и ресторани како келнер. Имав добра и профитабилна работа, но потоа пандемијата на коронавирус се случи.Бизнисот престана и не направив ништо речиси една година. Бев принуден да барам алтернатива. Слушнав од еден пријател за бизнисот со преработка на риба во Алјаска.

  Тој отиде таму и успеа да заработи доволно. Тоа ми беше намерата. Да заработам нешто од кое ќе можам да живеам барем некое време. А од другите луѓе што беа, слушнав какво е нивното искуство и решив сам да се занимавам со тоа “. , ја започнува својата исповед.

  За да може некој да аплицира за работа за преработка на риба во Алјаска, треба да сте здрави, во постојан работен однос, да не сте осудени, а пожелно е да имате семејство, како гаранција дека ќе се вратите во вашата земја. .

  Како што напоменува, кога ќе го пополни формуларот, автоматски се пријавува за секое работно место во фабриките на компанијата, а нашиот соговорник додава дека сега од дистанца може да каже дека не знаел какви се неговите обврски .

  „ Кога аплицирате, знаете во која компанија ќе припаѓате, но не знаете во која фабрика ќе одите и каде ќе бидете. Списокот со желби е пополнет, но сето тоа се прави напамет. Одиш таму каде што мислат дека им требаш. Не знаеш „каде ќе те фрлат“ дознав непосредно пред патувањето на кој остров во фабриката ќе бидам “.

  „Го земав билетот, отидов во авион, не знаев каде одам, речиси ништо. Не можам да кажам дека се исплашив, но имав некаков трепет. Не ми беше грижа. Некој од агенцијата требаше да не чека на аеродром, но тоа не се случи. Спонтано се собравме, се запознавме, сфативме дека одиме на истото место. Се качивме во авион и отпатувавме прво до Истанбул, потоа десет часа во Чикаго, па во Сиетл каде што ја минавме ноќта, а потоа до Енкориџ. „Се тестиравме таму и оттаму бевме распоредени каде и да одиме“, вели Ј.И

  Како што истакнува, кога дошол на Алјаска, се зачудил што има толку пусто место на светот.

  „Првото нешто што го гледате е маса луѓе и пустош наоколу. Имаш само фабрика “, се сеќава тој на ЈИ и додава дека од самата помисла на таа прва средба со местото каде што работел, се уште е преплашен.

  „Мојата основна работа беше да пакувам замрзната риба. Тоа го правев првите неколку дена, но потоа бев распореден на различни работни места. Правете сè и сè – пакувате риба, чистете рибата, миете рибат, растоварате од бродови, ставете на палети, пакувајте од палети, празни контејнери, наполнете контејнери, правете кутии. Се е готово, можат да ти доделат да чистиш и да миеш, да собираш хартии. Секоја работа е тешка само затоа што една иста работа се прави во текот на 12 часа. Ги правите истите движења и потоа добивате болка која едвај се поднесува. Тешко е и ментално затоа што е монотоно. Работните места се распоредени по катови и се случува да ги промените сите во една смена “, ја опишува работата во Алјаска ЈИ.

  Како што додава, ако првата смена стане во пет и триесет и шест. Наутро дознавате каде сигурно работите, на која позиција. Половина од луѓето знаат каде се распоредени, другата половина дознаваат непосредно пред работа. Работното место зависи од количината на риба, за која риба станува збор, како ќе се преработува и слично.

  Во шест се пријавува и оди на работа. По три часа има пауза од 15 минути, вратете се на работа уште три часа, кога паузата е половина час за ручек. Се враќате на работа и по три часа имате пауза од уште 15 минути. Кога ќе се вратите работите до шест и пол навечер и тоа треба да биде крајот на денот на работа. Сепак, се случува „преклопување“. По половина час пауза, имате уште два часа, па пауза од 15 минути, па уште два часа. Кога ќе заврши се е повеќе од 11 навечер. Тоа се цели 17 часа работа и малку повеќе од тоа.

  „ Сместувањето е во рамките на фабриката. Собите се повеќекратни. Прво бевме тројца, а потоа четворица. Не знаеш ни дали ќе бидеш со Срби, Македонци, јас не бев. Можете да бидете со Украинци, Филипинци, но и со оние од Јужна Америка. Бањата е една на кат. Кога ќе завршиш со работа, имаш време само да се тушираш, а ако сакаш да издржиш следниот ден, одиш да спиеш “, објаснува Ј.И.

  Како што вели, на Алјаска постои можност дури и Македонците да напредуваат, но за тоа треба да се работи неколку сезони. Треба да знаете англиски и можеби шпански за да можете да управувате со луѓе.

  Се сеќава на најтешките моменти во Алјаска

  „ Најтешко ми беше разделбата од семејството. Кога на моето дете му беше роденден, а јас не бев присутен во неговиот живот, тоа беше најлошиот момент што го доживеав. Имаше и еден момент кога помислив дека пукам. Едно утро станав и си реков – си одам одовде, сега ќе се вратам да спијам, кога ќе дојдат да ме опоменат, ќе се расправам и ќе ме однесам дома. Потоа дојде Србин, забележа дека нешто не е во ред, разговараше со мене, му ветив дека ќе работам само првите три часа, но кога почнав да работам, се ми помина “, вели Ј.И.

  Како што вели, имало и убави моменти.

  „Се сеќавам на моментот кога одев кон дома и кога ми пријде Доминиканец Франк. Ми рече дека ако некогаш се најдеме на истиот дел од светот, сака да знам дека имам искрен пријател, пријател за цел живот. Најдобрите пријателства што ги создавате се“.

  ЈИ бил на Алјаска три и пол месеци и заработил нешто повеќе од 10.000 долари , но ако болката не го натера, тој никогаш нема да се врати.

  „ По моето прво искуство, тешко ми е да се вратам на работа во фабрика за риби во Алјаска. Многу е тешко, физички и психички исцрпувачки. Тешко ми е да ја поднесам разделбата од семејството. Далеку сте од се, работите на дистанца, немате социјален живот. Сè уште не знам колку ме „чинеше“ Алјаска. Очекувам дека тоа ќе се одрази на моето здравје, но тоа сè уште не го знам “, изјави тој.

  Совет за сите оние кои сакаат да аплицираат за оваа работа

  „ Секој треба да се обиде да види дали е за тоа. Ништо од туѓите приказни не може да се разбере. Се додека не одите и не почувствувате никаков совет. Сепак, би сакал да напоменам дека луѓето не се надеваат дека можат премногу да заработат. Имав среќа, но ги знам и оние во чии смени немало работа, а кога не работиш не ти плаќаат “, заклучува ЈИ.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.