6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Британско семејство принудено да седи на подот во авион

  Семејство од Велика Британија било принудено да седи на подот на патнички авион за време на летот од медитеранскиот остров Менорка до дома, бидејќи местата што ги резервирале едноставно не постоеле.

  Четириесет и четиригодишната Пола Тејлор, нејзиниот сопруг Иан и нивните две ќерки, претходно пристигнале на аеродромот за да се качат на летот на компанијата TUI Airlines.

  Седиштата што ги добиле биле 41D,E,F, но при влезот во авионот сфатиле дека овие места не постојат.

  Екипажот им понудил да седат со нив на помошните седишта, но подоцна и од таму ги преместиле за да ослободат простор за подготовка на храна и пијалаци за патниците.

  Така само 10-годишната Брук имала свое место, додека останатите тројца членови на семејството биле принудени да седат на подот.

  Подоцна, им се придружил и копилотот кој седнал со нив за да им се заблагодари за разбирањето и соработката.

  „Рече дека ни е многу благодарен бидејќи доколку сме направеле проблем, летот ќе бил одложен“, рече Пола.

  Властите во Велика Британија сега го испитуваат инцидентот, а TUI Airlines мора да објасни зошто дозволила семејството да седи на подот и со тоа да ги прекрши сите можни безбедносни правила за летање.

  На семејството исто така му е понудена отштета од 1.300 фунти.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.