6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Британски туристи во Фиренца скршиле уникатен орнамент од 16. век

  Средношколци од Велс, кои биле на екскурзија во Фиренца, се обвинети за уништување на споменик од 16 век.

  Средношколците од Кардиф се обвинети за уништување на религиски орнамент, коj го скршиле на мали парчиња за време не екскуризјата во Фиренца.

  Имено, на 22 јуни, украсната плоча била пронајдена на само неколку метри од градската катедрала. Инцидентот се случил, додека група на 15-годишни ученици си играле со летало змеј, кога одеднаш тој се закачил на зграда на плоштадот Сан Џовани.

  Наводно, еден од учениците се качил за да го земе земјот, по што плочата паднала на земја. На плочата имало слика „Мадона со дете“ и истата датирала од крајот на 16 век.

  Во моментов за учениците се предлагаат парични казни, дури и затворски, а се споменува и доживотна забрана за влез во Италија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.