6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Британска компанија работи на „Киндл за слепи“

  Една британска компанија планира до крајот на оваа година да пушти во продажба е-читач со браилова азбука за лицата со оштетен вид, со што би им се олеснило читањето и би се избегнало прелистувањето на илјадниците страници печатени изданија кои не се многу практични, пишува „Еуроњуз“.

  Британската фирма „Bristol Braille Technology“ се надева дека ќе го смени ова со својот „Канут 360“ е-читач, за кој тие велат дека е првиот повеќелиниски е-читач со браилова азбука, кој прикажува девет реда текст во еден момент или околу една третина страница од вообичаена книга.

  Секој текст што досега е преведен на браилова азбука ќе може да се спушти и да се чита со овој е-читач.

  Конечниот прототип на „Канут“ читачот ќе биде пуштен во употреба на крајот од оваа година, а ќе чини колку еден лаптоп од најскапа категорија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.