6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бразил и Аргентина: Мадуро е диктатор

  Претседателите на Бразил и Аргентина соопштија дека во Венецуела владее диктатура.

  „Повторно ја осудуваме диктатурата на Николас Мадуро. Не ја прифаќаме таквата навреда на демократијата“, рече претседателот на Аргентина, Маурицио Макри, на прес-конференција во претседателската палата во Бразил, по состанокот со бразилскиот колега Џаир Болсонаро.

  Макри додаде дека меѓународната заедница веќе видела дека Мадуро е диктатор кој сака да остане на власт по пат на фиктивни избори, апсење на противниците и со воведување на граѓаните во обесхрабрувачка ситуација.

  Болсонаро, кој за Мадуро рече дека е Хитлер на новото време, изјави дека Бразил како и Аргентина, сака да ја одбрани слободата во Латинска Америка.

  Бразил и Аргентина не го прифаќаат мандатот на Мадуро. Тие како легитимна власт во Венецуела го признаваат Парламентот кој е под контрола на опозицијата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.