6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Босанец е првиот човек што на овој начин ја победи КОРОНАТА: Десет дена беше во кома, а потоа се случи чудо!

  Енес Дедиќ, Босанец со живеалиште во Феникс, е еден од првите пациенти кои биле заразени со коронарен вирус кој преживеа со различен вид на третман откако страдал од сериозна состојба додека бил на респиратор. Тоа беше посебен момент и за неговата сопруга Оливера и за лекарите кои го доживеаја овој момент со солзи во очите, по неколку недели молби и чекање.

  – Би сакала да ве гушнам. Без вас, мојот сопруг не би бил жив денес. Ви благодарам многу, многу ми значи “, им рече Оливера на лекарите.

  Дедиќ се вратил од погреб на неговата мајка во БиХ и по неколку дена благи симптоми почувствувал дека нешто не е во ред.

  „Тој ме разбуди на 15 март и ми рече дека не може да дише, дека треба да го одведам во брза помош“, објасни Оливера.

  Тестовите покажаа дека е позитивен на корона вирусот. Наскоро лекарите решија дека Енес мора да биде на респиратор, но два дена подоцна работите не изгледаа како што треба.

  „Се тресев на секој телефонски повик од болницата“, изјави Оливера.

  Здравјето на нејзиниот сопруг било од лошо полошо и лекарите го пренеле во медицинскиот центар „Џон Ц. Линколн“. Тогаш тие пробале нешто сосема различно за да видат дали можат да го спасат.

  – „ЕКМО е прилично ретка услуга што ја нудиме. Кога не останува ништо друго да се направи за да се спаси пациентот, тогаш тоа го правиме“, рече д-р Роберт Рајли.

  ЕКМО машината ја отстранува крвта од телото на пациентот, вбризгува кислород во неа, а потоа ја враќа во телото за да им помогне на белите дробови и срцето. Енес десет дена беше во кома на машината ЕКМО и се разбуди на единаесетиот ден. Тој беше во можност да комуницира со својата сопруга преку Фејсбук.

  „Првиот пат кога го видов беше тешко, навистина тешко“, рече таа со солзи во очите.

  Не само што Енес беше првиот што го преживеал вирусот корона благодарение на третманот ЕКМО во Аризона, тој исто така беше еден од првите во светот. Тој сам дише од понеделник и е официјално негативен на коронавирусот.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.