6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Боливија ќе гради музеј на дното на езерото Титикака

  Боливиските власти ќе изградат музеј на дното на езерото Титикака, во вредност од 10 милиони долари. На оваа одлука ѝ претходеше откривањето на неколку илјади археолошки предмети во езерото, соопшти министерството за култура на Боливија.

  „Тоа ќе биде туристички, но и археолошки, геолошки и биолошки центар, што ќе го прави единствен од таков вид во светот“, рекла министерката за култура Вилма Аланока.

  Езерото Титикака, кое се протега на 8.562 квадратни километри површина меѓу Боливија и Перу, е колевка на бројни култури кои цветале пред колонијалната ера. Во текот на последните неколку години на дното на езерото се пронајдени речиси 10.000 археолошки предмети. Музејот ќе се наоѓа на околу 100 километри од главниот град.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.